Stomatologiczne licówki na zęby są jednym z najchętniej stosowanych elementów w stomatologii estetycznej. Śmiało można nawet powiedzieć, że wprowadzenie do użytku licówek w pewnym sensie zrewolucjonizowało stomatologię estetyczną, ponieważ dzięki nim w prosty sposób można sprawić, że zęby pacjenta zrobią się idealnie białe i wyrównana zostanie ich linia. Obecnie w stomatologii stosowane są różne rodzaje licówek. W artykule opisujemy, jakie są dokładnie metody ich zastosowania oraz jakie mamy do wyboru ich rodzaje.
W jakim celu stosowane są licówki stomatologiczne?
Licówki stomatologiczne stosuje się w celu poprawienia koloru oraz kształtu zębów pacjenta. Licówka to cieniutka, odpowiednio ukształtowana płytka, która swoją fakturą i barwą bardzo przypomina szkliwo naturalnego zęba. Wykonana jest zawsze z wytrzymałego materiału i pozwala doświadczonemu lekarzowi dentyście na dokonanie korzystnej zmiany wyglądu, kształtu, długości oraz koloru zębów pacjenta i to bez konieczności dużej ingerencji w strukturę naturalnych jego zębów.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Zastosowanie licówek na zęby jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby sprawić, że ich uśmiech szybko nabierze piękna. Zabieg przyklejania licówek stomatologicznych jest bardzo prosty. Licówki są przymocowywane do przedniej, wargowej części zębów za pomocą specjalnego kleju. Przed ich przyklejeniem, żeby zwiększyć trwałość przymocowanych licówek i zmniejszyć ich rozmiar, licowe części zęba, na których umieszcza się klej są lekko piłowane, tak żeby zwiększyć ich chropowatość. Czasami jednak nie ma takiej konieczności. Zębów się nie szlifuje, jeżeli licówki są przyklejane jedynie w celu poprawy koloru zębów, ich wydłużenia lub w celu zlikwidowania diastemy, czyli nieestetycznej przerwy między jedynkami”.
Licówki ceramiczne nie mogą być jednak zastosowane u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniami są przede wszystkim choroby dziąseł, czyli m.in. zapalenie przyzębia i paradontoza oraz za bardzo zniszczone zęby, np. przy bardzo uszkodzonym szkliwie lub przy rozległych wypełnieniach ubytków.
Z jakich materiałów mogą być wykonana licówki na zęby?
Obecnie w większości gabinetów stomatologicznych w zależności od potrzeb stosowane są licówki wykonane z co najmniej 5 różnych materiałów. Każdy rodzaj licówki jest przeznaczony do stosowania w nieco innym celu, każdy jednak również odznacza się nieco inną ceną, dlatego też oprócz tego, w jakim celu będą przyklejane licówki na zęby, podczas wybierania konkretnego rodzaju bierze się również pod uwagę dostępny na ten cel budżet pacjenta. Oto najczęściej stosowane rodzaje licówek stomatologicznych:
-
- Licówki akrylowe – Są to licówki tymczasowe, które zabezpieczają ząb przed założeniem licówki właściwej. Są wykonywane z akrylu utwardzanego poprzez gotowanie lub światłem. Takie licówki są wykorzystywane tylko jako tymczasowe ze względu na to iż są nietrwałe (mogą wytrzymać najwyżej 2 lata), ciężkie oraz mało estetyczne.
- Licówki kompozytowe – Takie licówki są stosunkowo tanie, ale nie są niestety idealne. Wykonane są z co najmniej kilku materiałów, które charakteryzują się różnymi właściwościami. Część z nich zapewnia licówkom właściwą wytrzymałość, twardość i spójność, natomiast inne dbają o ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Niestety licówki wykonane z kompozytu mają zawsze jednolity kolor, przez co przyklejone do powierzchni zębów wyglądają nieco sztucznie. Kompozyt może również ulegać przebarwieniom. Ze względu na te wady, licówki z kompozytu stosuje się w zasadzie tylko na zębach, których nie widać w trakcie uśmiechania.
- Licówki ceramiczne – Takie licówki są już znacznie droższe, ale też ich zastosowanie daje już znacznie lepsze rezultaty. Wykonane są z ceramiki skaleniowej, która pozwala na stworzenie licówki, która wyglądem bardzo przypomina naturalny ząb. W składzie licówki znajdują się kaolin, krzemionka, kwarc oraz barwniki. Wszystkie te elementy po zmieleniu, zmieszaniu z wodą i wymodelowaniu są wypalane w piecu. W efekcie otrzymuje się licówki, które charakteryzują się wieloletnią trwałością i pięknym wyglądem.
- Licówki porcelanowe – Takie licówki należą do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych. Odznaczają się pięknym wyglądem, a także dużą elastycznością i trwałością, także na uszkodzenia mechaniczne. Dużą zaletą licówek porcelanowych jest również to, że nie ulegają one przebarwieniom i są odporne na osadzanie się na nich kamienia nazębnego.
- Licówki pełnoceramiczne – Takie licówki mają podobną budowę, a dokładniej podobne warstwy jak naturalny ząb. Składają się więc z warstwy szkliwa oraz wykonanej z porcelany zębiny.