Jesteś tutaj
Strona główna > Porady > Nietolerancja laktozy – jaka dieta dla niemowląt i dzieci?

Nietolerancja laktozy – jaka dieta dla niemowląt i dzieci?

Nietolerancja laktozy - jaka dieta dla niemowląt i dzieci?

Nietolerancja laktozy, czyli alaktazja lub hipolaktazja, jest jedną z najczęściej występujących nietolerancji pokarmowych. Jej główną przyczyną jest, jak sama nazwa wskazuje niedobór (lub brak) laktazy – enzymu odpowiedzialnego za rozkład występującej w produktach mlecznych laktozy na glukozę i galaktozę. Najczęściej występuje dopiero w wieku dojrzewania lub okresie dorosłości, kiedy wykluczenie mleka i nabiału nie sprawia dużego problemu. Ale jak radzić sobie z nietolerancją laktozy u niemowląt i dzieci?

Kaszki bezmleczne i naturalne musli dla dzieci

Dzieci, które nie tolerują laktozy, stanowiły niegdyś nie lada problem. Mleka modyfikowane dopiero od niedawna występują w wariancie bez laktozy, ale co po zmianie diety? Mleko z czasem zmienia się w kaszki dla dzieci, a te z kolei w obiadki dziecięce. Na szczęście wybrani producenci, jak SunBaby oraz Holle wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców, oferując bezmleczne kaszki ryżowe, orkiszowe oraz owsiane.

Kaszki dla dzieci i niemowląt stanowią niezwykle ważną część diety, ponieważ stanowią pełnowartościowe źródło witamin, żelaza, wapnia, a nawet probiotyków wspomagających pracę jelit dziecka. Stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku bezmleczne kaszki, dzięki czemu zmartwieni rodzice, którzy zmuszeni byli odwiedzać lekarzy i dietetyków wczesnodziecięcych, mogą w końcu odsapnąć. Kaszki Holle, SunBaby oraz Hipp bez laktozy to zatwierdzone licznymi badaniami produkty, które w pełni zastępują tradycyjne kaszki dla dzieci.

Obiadki bez laktozy, świadome zakupy

Już w 6-7 miesiącu życia posiłki, które „powinny” zawierać mleko, mogą być stopniowo zastępowane obiadkami dla dzieci – zupkami, a nawet posiłkami zawierające niewielkie kawałki rozgotowanego mięsa i jarzyn. Soczki warzywne, przeciery i obiadki z mięsem często zawierają jednak laktozę, dlatego przy zakupie każdego słoiczka należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład. Większość posiłków dziecięcych i kaszek bez laktozy produkowanych jest przez tych samych producentów ekologicznych – Holle, Babydream oraz Bioland to marki, którym z pewnością można zaufać, gdy mała pociecha już od wczesnych lat nie radzi sobie z laktozą.

Top