Jesteś tutaj
Strona główna > Uzależnienia > Na czym polega odwyk narkotykowy?

Na czym polega odwyk narkotykowy?

Odwyk narkotykowy

Narkomania jest pojęciem odnoszącym się do uzależnienia fizycznego i psychicznego od substancji psychoaktywnych. To niebezpieczna choroba, która nieleczona może doprowadzić do wyniszczenia organizmu, a nawet do śmierci. Odwyk narkotykowy to pierwszy krok dający szansę na wyjście z nałogu. Na czym dokładnie polega odwyk narkotykowy i jak długo trwa?

Jak wygląda odwyk narkotykowy?

Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia jest przyznanie się chorego przed samym sobą, że potrzebuje specjalistycznej pomocy. Następnie lekarze przeprowadzają dokładny wywiad na temat czasu trwania uzależnienia, ilości i rodzaju przyjmowanych substancji psychoaktywnych, a także wywiad medyczny, mający na celu wykrycie ewentualnych schorzeń. Kiedy problem jest już zdiagnozowany, uzależniony przechodzi detoks narkotykowy, czyli odtruwanie organizmu. Jest ono niezbędne przy silnym uzależnieniu i zatruciu toksynami. Odwyk narkotykowy ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i złagodzenie objawów abstynencyjnych. Pacjent pod specjalistyczną opieką dostaje objawowe leki, a także kroplówki uzupełniające poziom elektrolitów, minerałów i witamin. Czy trzeba poświęcić dużo czasu na odtruwanie?

Jak długo trwa odwyk narkotykowy?

Odwyk narkotykowy może trwać od kilku dni do tygodnia. U każdej uzależnionej osoby proces detoksykacji przebiega inaczej, a wpływa na to czas trwania uzależnienia i rodzaj przyjmowanych narkotyków – inaczej będzie on wyglądać w przypadku uzależnienia od miękkich, a inaczej w przypadku twardych narkotyków. Podczas odwyku narkotykowego u pacjenta mogą pojawić się nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak lęk, dreszcze, niepokój, nudności, wymioty, czy biegunka. Oprócz tego chory może majaczyć i mieć zaburzenia świadomości. Wszystkie te objawy wywołują chęć sięgnięcia po narkotyk, dlatego tak ważna w odwyku narkotykowym jest całodobowa opieka wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w takich placówkach, jak na przykład Ośrodek Trzeźwość.

Leczenie odwykowe – najskuteczniejsza droga do uwolnienia

Narkomania jest poważnym problemem, a leczenie odwykowe stanowi długi i złożony proces. Poza działalnością edukacyjną o mechanizmach uzależniania od narkotyków i ich destrukcyjnym wpływie, leczenie odwykowe w specjalistycznym ośrodku jest aktualnie najskuteczniejszym sposobem na uwolnienie się od choroby. Pełną skuteczność osiąga jednak wtedy, gdy pacjent ma rzeczywistą i wewnętrzną motywację do wyzdrowienia – o to należy więc zadbać w pierwszej kolejności. Jeśli bowiem brakuje motywacji, to nawet najlepsze środki mogą okazać się nieskuteczne.

Top