Jesteś tutaj
Strona główna > Porady > W jaki sposób pielęgnować skórę dojrzałą?

W jaki sposób pielęgnować skórę dojrzałą?

W jaki sposób pielęgnować skórę dojrzałą?
Proces starzenia skóry rozpoczyna się już w okolicach 25. roku życia, po trzydziestce zaś jego tempo dodatkowo przyspiesza. Kolejnym przełomowym momentem jest okres menopauzy, kiedy w związku z gwałtownym spadkiem poziomu żeńskich hormonów płciowych w organizmie mocno „dostaje się” również skórze. Zmarszczek nie da się uniknąć. Można jednak na długo zachować atrakcyjny wygląd pomimo nich, a to dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Na czym powinna więc ona polegać?

Po pierwsze, warto uzmysłowić sobie, że stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla osób w wieku 50/60+ to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeżeli chodzi o pielęgnację skóry dojrzałej. Sam krem jednak nie wystarczy, a do całego zagadnienia należy podejść bardziej holistycznie. Ważne są bowiem również czynniki takie jak dieta, masaże, profesjonalne zabiegi czy leki.

Kompleksowe podejście

Po pomoc w opracowaniu skutecznego planu dbania o piękno po pięćdziesiątce (a nawet wcześniej!) dobrze jest zwrócić się do fachowca. A jeszcze lepiej: do zespołu fachowców, którzy wspólnymi siłami, w oparciu o indywidualne potrzeby i preferencje konkretnej osoby wskażą optymalny zestaw działań do podjęcia. Dermatolog, kosmetolog, dietetyk, lekarz medycyny estetycznej czy nawet ginekolog, który np. przepisze w razie konieczności preparat hormonalny – na ich kooperację w ocenie stanu naszej skóry oraz ogólnie stanu zdrowia możemy liczyć chociażby w specjalistycznej przychodni High-Med w Warszawie.

Szeroko zakrojone działania

Na to, jak będziemy wyglądać na starość, pracujemy de facto właściwie przez całą młodość. Dlatego warto wprowadzić korzystne dla skóry zmiany w stylu życia, zanim zmarszczki czy utrata blasku oraz jędrności skóry staną się poważnym problemem. Bardzo istotne jest wyeliminowanie czynników, które przyspieszają procesy starzenia. Należą zaś do nich:

 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV – przy czym chodzi o opalanie się zarówno na słońcu, jak i w solarium;
 • picie dużych ilości alkoholu, palenie papierosów i dym tytoniowy;
 • spożywanie zbyt małej ilości zdrowych tłuszczów i zbyt dużej cukrów prostych;
 • odwodnienie – nie tylko skóry, ale całego organizmu;
 • niewłaściwe oczyszczanie i pielęgnacja cery;
 • stres i niedobory snu.

Jasne więc być powinno, jak wobec tego należy postępować:

 • stosować kremy z filtrami;
 • ograniczyć stres i używki;
 • zmodyfikować codzienny jadłospis;
 • dokładnie zmywać makijaż i codziennie oczyszczać skórę;
 • pić odpowiednio dużo płynów i stosować kosmetyki nawilżające.

Skład kosmetyków

W miarę pojawiania się oznak starzenia skóry w kosmetykach oprócz substancji odpowiadających za regulację poziomu nawilżenia (takich jak choćby kwas hialuronowy) powinny pojawić się także:

 • retinol i inne pochodne witaminy A, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny;
 • witaminy C i E, które do tego niszczą wolne rodniki oraz rozświetlają cerę;
 • koenzym Q10, który wspomaga regenerację komórek;
 • fitohormony (kremy z hormonami odzwierzęcymi wycofano z powodu silnych skutków ubocznych).

Fachowe wsparcie

Pamiętajmy, że kremu nie wystarczy nałożyć na twarz. Trzeba go wklepywać i w odpowiedni sposób wmasowywać, tak by usprawnić krążenie, a tym samym przenikanie substancji odżywczych do tkanek. Co jakiś czas warto też wykonać intensywniejszy masaż twarzy, szyi i dekoltu, np. podczas zabiegu endermologii. Nie mniej ważne jest też regularne złuszczanie naskórka, które również dobrze jest wesprzeć fachowo przeprowadzonym peelingiem medycznym lub mikrodermabrazją. Oprócz tego w walce ze starzeniem się skóry pomóc mogą także m.in. mezoterapia albo terapia laserowa.

Top