Jesteś tutaj
Strona główna > Porady > Jestem kobietą – nic co kobiece nie jest mi obce!

Jestem kobietą – nic co kobiece nie jest mi obce!

Jestem kobietą

Wielu mężczyzn to słowo przyprawia o dreszcze, natomiast dziewczynom towarzyszy już od początków dojrzewania – miesiączka. Wydaje się, że kobiety powinny wiedzieć o niej wszystko, jednak nadal mają one wątpliwości na temat niektórych kwestii związanych z tymi dniami w miesiącu.

Co to właściwie jest i jak przebiega?

Określana także jako krwawienie miesięczne, menstruacja czy okres. Jest to zjawisko fizjologiczne występujące u kobiet podczas zmian stężenia hormonów – estrogenów i progesteronu – polegające na cyklicznym złuszczaniu się endometrium czyli nabłonka macicy.

Następstwem tych przemian jest krwawienie, które trwa kilka dni. Kiedy poziom estrogenu wzrasta, błona śluzowa macicy stymulowana jest do wzrostu. Jednocześnie, pod wpływem hormonu FSH, w jajnikach pobudzane są do wzrostu pęcherzyki Graafa z komórkami jajowymi. Po pewnym czasie, kiedy jeden z pęcherzyków zaczyna dominować, pęka i uwalnia komórkę jajową. Pozostałe fragmenty pęcherzyka Graafa przeistaczają się w ciałko żółte, które pobudza organizm do produkcji progesteronu. Pod wpływem tych hormonów błona śluzowa macicy przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki i rozrasta się. Jeżeli jednak do zapłodnienia nie dojdzie, poziom estrogenów i progesteronu gwałtownie spada co stanowi to sygnał do usunięcia zbędnych fragmentów nabłonka macicy i w ten sposób następuje złuszczanie endometrium co skutkuje comiesięcznym krwawieniem. Niestety często kojarzy się z dużym dyskomfortem, nie tylko ze względu na wylew krwi, lecz także na towarzyszące dolegliwości, którymi są bóle brzucha, pleców, zmiany w temperaturze ciała, spadek nastroju.

Cykl miesięczny w liczbach

Miesiączka rozpoczyna się u dziewczynek w wieku 12-14 lat (pierwsza nazywana jest menarche), natomiast ostatnie krwawienie w życiu, zwane menopauzą, towarzyszy kobietom w wieku 45-55 lat. Bardzo wczesne rozpoczęcie okresu bądź jego brak do późnego wieku nastoletniego powinny być sygnałem alarmowym i skłonić do wizyty u ginekologa. Cykl menstruacyjny najczęściej trwa 28 dnia, a owulacja następuje około 14 dnia. W czasie miesiączki organizm traci kilkadziesiąt mililitrów krwi. Przyjmuje się, że nie powinno być to więcej niż 80 mililitrów. Każda kobieta powinna się dokładnie obserwować, jeżeli utrata jest dużo większa, wtedy warto wybrać się do lekarza. Nadmierne krwawienie może być spowodowane chorobami macicy, jajników, problemów z tarczycą bądź krzepnięciem krwi, więc nie należy tego bagatelizować. Bardzo pomocny może okazać się kalendarzyk miesiączkowy, w którym zapisuje się początek i koniec okresu, obfitość krwawienia i inne objawy towarzyszące menstruacji. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości, łatwiej nakreślić całą sytuację lekarzowi podczas wizyty.

Jak utrzymać higienę w te dni?

Obecnie rynek jest pełen wszelkiej maści środków higieny osobistej. Kobiety mają ogromy wybór i każda może zdecydować się na najlepsze dla siebie rozwiązanie. Dostępne są tampony, podpaski, kubeczki menstruacyjne. Różnią się stopniem chłonności, grubości, długością i innymi parametrami. Można dopasować odpowiednie zabezpieczenia do aktywności fizycznej oraz komfortu. Jedną z najbardziej popularnych marek wśród dziewczyn oraz dojrzałych kobiet jest uznana firma O.B. Warto zapoznać się z ofertą dostępną pod adresem https://www.myob.pl/strona-glowna.

Kiedy coś idzie nie tak

Miesiączka może kojarzy nam się z dyskomfortem, lecz jej brak może przysporzyć nam wielu kłopotów. Jednym z naturalnych powodów braku krwawienia jest oczywiście ciąża, wtedy jest to zupełnie normalne zjawisko. Jeżeli jednak można wykluczyć ten powód, wtedy konieczna jest wizyta u ginekologa. Długofalowy brak okresu może świadczyć o wielu chorobach wymagających leczenia takich jak zespół policystycznych jajników czy zaburzenia tarczycy.

Miesiączka towarzyszy kobietom przez większość życia, dlatego warto o niej czytać i poszerzać swoją wiedzę. Zaburzenia w cyklu, nadmierne krwawienie bądź jego brak mogą być przyczyną wielu schorzeń, dlatego warto się obserwować, prowadzić zapiski i w razie wątpliwości udać się do lekarza. Zdrowie jest najważniejsze!

Top