Jesteś tutaj
Strona główna > Porady > Jak wybrać drona?

Jak wybrać drona?

Jak wybrać drona?

Drony to przykład technologii, która od momentu pojawienia się na rynku szybko awansowała od rangi gadżetu dostępnego dla nielicznych, do urządzeń powszechnie dostępnych i znajdujących bardzo szerokie zastosowanie. Tworzą one bardzo zróżnicowaną grupę – od prostych, tanich zabawek, przez zaawansowany sprzęt przeznaczony dla ekip filmowych i fotografów. Jak spośród nich wybrać sprzęt odpowiedni dla nas? Co brać pod uwagę?

Dostępny budżet

Zanim udamy się do sklepu lub przystąpimy do przeczesywania internetu w poszukiwaniu dronów, zastanówmy się, jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup. Drony latające to bardzo rozbudowana kategoria produktów, wśród nich znajdziemy modele za mniej niż 100 złotych i takie za kilka tysięcy złotych. Oczywiście, różnica cen wynika w dużej mierze z funkcjonalności drona, jego zastosowania oraz jakości wykonania.

Zastosowanie drona

Do czego potrzebny jest nam dron? Czy ma być on prezentem dla dziecka, czy może sprzętem, którym sami chcemy się bawić? A może planujemy wykorzystać go w celach zawodowych lub hobbystycznych, jeśli zajmujemy się fotografią.

– To bardzo ważne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć przez kupnem, ponieważ ta kwestia w dużej mierze będzie determinować cenę urządzenia – mówi przedstawiciel firmy Zizako – Dziecięce małe drony to urządzenia z dolnej półki cenowej, przeznaczone wyłącznie do rekreacji – mogą podarować dziecku wiele godzin dobrej rozrywki. Jeśli planujemy wykonywać ujęcia fotograficzne z lotu ptaka, musimy nabyć drona, który będzie w stanie unieść aparat fotograficzny i będzie na tyle solidny, żeby zminimalizować ryzyko upadku z wysokości. Na taki sprzęt będziemy musieli przeznaczyć około 4000 złotych.

Parametry techniczne drona

W dużej mierze ta kwestia uzależniona jest od tego, czy drona będziemy używać w celach rozrywkowych, czy może zawodowych. Od tanich zabawek generalnie wymaga się mniej, niż sprzętu profesjonalnego. Oto kilka kwestii technicznych, które powinny zwrócić naszą uwagę:

  • Czas pracy – czyli ile czasu dron może latać na jednym naładowaniu akumulatorów. Kwestia ta uzależniona jest w dużej mierze od tego, czy dron wyposażony jest we wbudowaną kamerę, która będzie „pożerać” część energii.
  • Zasięg – czyli dystans, z jakiego możemy sterować dronem.
  • Udźwig – jeśli planujemy zamontować do drona nasz aparat fotograficzny lub inne urządzenie, musimy być pewni, że będzie on w stanie podźwignąć dodatkowy ciężar. Pamiętajmy, że wzrost masy drona zwiększa pobór energii, a zatem skraca się czas pracy baterii.
  • Obudowa i jakość wykonania – musimy być przygotowani na to, że nie zawsze uda nam się wylądować dronem w łagodny sposób. Może zdarzyć się, że urządzenie zostanie strącone lub spadnie w wyniku usterki. W takich przypadkach solidna obudowa będzie gwarantem, że dron nie rozsypie się na kawałki przy uderzenie w ziemię. Warto sprawdzić również, czy dron jest odporny na wilgoć i inne czynniki atmosferyczne.
  • Moduł GPS – przy jego pomocy możemy zlokalizować drona, który spadł lub został strącony, a także ustalić, w jakim miejscu zostało zrobione zdjęcie lub film. Nie wszystkie modele dronów są wyposażone w moduł, jednak jest on przydatnym rozwiązaniem.

Sposób sterowania – drony mogą być sterowane za pomocą specjalnych kontrolerów bądź aplikacji na urządzenia mobilne. To drugie rozwiązanie daje nam możliwość podglądu na żywo obrazu z kamery urządzenia.

Top