Jesteś tutaj
Strona główna > Uzależnienia > Uzależnienie psychiczne

Uzależnienie psychiczne

Uzależnienie psychiczne

Uzależnienia mają dwoistą naturę, która odnosi się do symptomów psychicznych oraz fizycznych. W tej drugiej grupie, możemy mówić o wszelkich aspektach dotyczących fizjologii, takich jak zmiany ciśnienia krwi, przyspieszony puls i inne parametry, które towarzyszą nam na co dzień w cyklu życia. Kolejną grupą symptomów, są uzależnienia psychiczne i to właśnie one są niesamowicie groźnym elementem, przy niemal wszystkich wariantach uzależnień.

Kiedy mamy do czynienia z uzależnieniem psychicznym?

Przy psychicznym uzależnieniu, możemy mówić o praktycznie całkowitej dominacji myślenia i wykonywania działań, które stawia przed nami życie. Właściwie, cała nasza aktywność i wszystkie dążenia, prowadzą tylko i wyłącznie do osiągnięcia pożądanego stanu – zażycia narkotyku, wypicia alkoholu lub dotarcia do czegokolwiek, co stanowi obiekt uzależnienia.

Nie ma co ukrywać, nie zawsze będziemy w stanie samodzielnie uporać się z kwestią zwalczania psychicznych symptomów uzależnienia. Konieczna może być pomoc z zewnątrz, od najbliższych czy nawet terapeuty.

Jak pokonać uzależnienie psychiczne?

Kluczem jest to, żebyśmy szybko uświadomili sobie rangę problemu, a w tym właśnie będzie mogła pomóc nam interwencja psychologiczna.

Tak naprawdę, są dzisiaj różne czynności, które mogą prowadzić do uzależnienia psychicznego i nie zawsze musi w tym wypadku chodzić o używki konsumpcyjne. Jeśli ktoś ma problem z hazardem czy kompulsywnymi zakupami, mamy do czynienia z ewidentnym uzależnieniem psychicznym.

Tak samo, co może budzić zdziwienie, jest w przypadku, gdy występują zaburzenia odżywiania czy też nadmierna dbałość o formę fizyczną naszego organizmu. Tak, to również jest uzależnienie psychiczne.

Niezależnie od tego, co stanowi przedmiot uzależnienia psychicznego, kluczowa w procesie jego zwalczania, jest silna wola uzależnionej osoby. Jeśli nie występuje intencja poprawy, nie można będzie spodziewać się efektów w leczeniu.

Top