Jesteś tutaj
Strona główna > Uzależnienia > Uzależnienie od chłopaka

Uzależnienie od chłopaka

Uzależnienia wśród młodzieży

U nastolatków i młodych dorosłych, czyli adolescentów, przebieg relacji z płcią przeciwną, bywa niekiedy burzliwy i obfituje w skrajne stany emocjonalne. Zwykło mówić się, że to prawa młodości i przez lata, pokolenie naszych rodziców czy dziadków, nie widziało niczego zdrożnego i nienormalnego w tym, że chce się cały czas spędzać ze swoim partnerem czy partnerką, bowiem sami mieli podobne doświadczenia.

Problem z uzależnieniem od chłopaka

Dzisiaj jednak, można często zauważyć tak toksycznie skonstruowane relacje, w których możemy mówić o problemie, jaki stanowi uzależnienie od chłopaka czy dziewczyny. Młode osoby w dzisiejszych czasach, przeżywają swój bunt również na gruncie emocjonalnym, zaś brak uwagi i zainteresowania ze strony najbliższych, próbują kompensować sobie ogromną potrzebą bliskości ze strony drugiej połowy. Nieprawdą jest, że u kobiet czy młodych dziewcząt, pierwsze zauroczenia i miłosne rozczarowania, mają zawsze bardziej burzliwy i emocjonalny przebieg, a niżeli w odniesieniu do chłopców.

Skutki uzależnienia od faceta

Uzależnienie relacyjne polega na tym, że jesteśmy w stanie funkcjonować „normalnie”, wyłącznie gdy jesteśmy w pobliżu swojego chłopaka. Jeżeli jesteśmy sami lub w towarzystwie innych osób, nasze działania, myśli i takie elementy, jak choćby tematyka prowadzonych rozmów, oscylują właśnie wokół wybranka. Prowadzi to niekiedy do absurdalnych wybuchów wściekłości, a także do odwrócenia – obwiniania obiektu uzależnienia za niemożność normalnego funkcjonowania w grupie rówieśniczej czy generalnie, w codziennym otoczeniu.

Z perspektywy psychologii, w takim modelu zachowania, niezbędnym elementem będzie pomoc terapeutyczna. Czasem chodzi o przepracowanie z pacjentem relacji, a czasem – nawet o jej całkowite zerwanie oraz przemodelowanie myślenia chorej osoby, by nadać nowy tor rozwojowi oraz dbaniu o zdrowe, prawidłowe relacje z innymi ludźmi.

Top