Jesteś tutaj
Strona główna > Uzależnienia > Uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera

Dla jednych, jest to narzędzie pracy zarobkowej, dla innych – najprostszy sposób na rozrywkę. Jeszcze inni, lubią sobie upraszczać codzienne poszukiwanie informacji, właśnie przez wykorzystanie dostępności tego urządzenia. Rzecz jasna, chodzi o komputer. Na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci, możemy mówić o prawdziwej rewolucji, jeśli chodzi o rozwój komputerów. Mówiąc wprost, miniaturyzacja gabarytów, idzie w parze z ciągłym powiększaniem mocy obliczeniowej i innych parametrów, które mamy do swojej dyspozycji, jako użytkownicy.

Przesadne korzystanie z komputera

Niestety, korzystanie z komputera w nadmiernym stopniu, może doprowadzić do uzależnienia. Dokładnie tak, a najbardziej wystawioną na to zagrożenie grupą, są dzieci w wieku do 15 lat. Przyczyny uzależnienia, mogą być różne. Zbyt swobodny dostęp do komputera, nieumiejętne organizowanie czasu dziecku przez rodziców, lista jest naprawdę długa. Skutki natomiast, mogą fatalnie wpływać na funkcjonowanie dziecka w rozwoju psychospołecznym.

Dziecko „odcięte” od komputera, będzie agresywne i zdemotywowane, bardzo trudno będzie mu nawiązywać relacje ze swoimi rówieśnikami. Poza tym, nie ma mowy o efektywnej nauce i przyswajaniu informacji, bowiem punktem centralnej fiksacji potrzeb i motywów dążeniowych dla takiego dziecka, będzie właśnie komputer.

Jak wyleczyć uzależnienie od komputera?

Formy działań, by wyleczyć uzależnienie od komputera są różne. Kluczowym zagraniem, jest zastosowanie terapii zajęciowej wobec osoby dotkniętej problemem. Mówiąc najkrócej, chodzi o wskazywanie różnych alternatywnych rozwiązań dla spędzania wolnego czasu, a tym samym, modelowanie hierarchii codziennych czynności.

Jeżeli dzieci korzystają z komputera, jako rodzice mamy obowiązek sprawować pieczę nad tym, by ten fakt nie powodował zbyt dużej ingerencji w najważniejsze płaszczyzny codziennego życia naszych milusińskich.

Top