Jesteś tutaj
Strona główna > Leczenie uzależnień > Jak leczyć uzależnienie od komputera

Jak leczyć uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera należy do grupy uzależnień psychicznych, jest to zaburzenie polegające na odczuwaniu przez człowieka wymykającej się spod kontroli, silnej potrzeby korzystania z komputera. Na szczęście możliwa jest walka z tym kompulsywnym zachowaniem.

Sygnałami alarmującymi są: myśli bezustannie pochłonięte komputerem, wydawanie dużych sum pieniędzy na programy, nowe akcesoria, zaniedbywanie rodziny i pracy.

Sposoby leczenia uzależnienia od komputera

Oto sposoby pomocne z próbach samodzielnego radzenia sobie w nałogiem:

  • jeśli komputer staje się sposobem na rozładowanie negatywnych emocji należy poszukać innego skutecznego sposobu (np. uprawianie sportu),
  • nawiązywanie kontaktów towarzyskich, podtrzymywanie więzi rodzinnych i przyjaźni, odnawianie kontaktów zaniedbanych,
  • poszukiwanie nowych, interesujących form spędzania czasu.

Ponadto jednym ze sposobów kontrolowania czasu spędzanego przy komputerze i treningu nowych zachowań jest montowanie alarmu w komputerze, który po określonym czasie daje znać, że pora zająć się inną aktywnością. Inny trening polega na sporządzaniu planu dnia, w którym szczegółowo i z ramami czasowymi rozpisuje się wszystkie czynności danego dnia. Dzięki temu można zapanować nad czasem i zacząć odbudowywać te sfery życia, które zostały zaniedbane w wyniku uzależnienia.

Niestety samodzielne wyleczenie z zaawansowanych faz uzależnienia od internetu zdarza się niezwykle rzadko. Zasadniczym problemem w leczeniu tego uzależnienia jest fakt, że osoby uzależnione są przyzwyczajone do obcowania z ekranem komputera lub z człowiekiem za pośrednictwem klawiatury, a nie w sposób bezpośredni. Stąd też poza świadomością uzależnienia, wolą zmiany swojego zachowania ważne jest przełamanie barier związanych z bezpośrednim kontaktem ze specjalistą.

Terapia leczenia uzależnienia od internetu

Podstawę leczenia uzależnienia od komputera stanowi terapia uzależnień. Istnieje możliwość korzystania z terapii indywidualnej oraz grupowej. Popularną formą pomocy w powrocie do równowagi są grupy wsparcia. Najbardziej popularne formy leczenia to wspólnoty dwunastokrokowe (np.Anonimowi Alkoholicy). Stosunkowo wysoka skuteczność charakteryzuje również terapię pracą stosowaną we wspólnocie Cenacolo.

Terapia pomaga zidentyfikować problem, znaleźć sposoby rozwiązania problemu, nauczyć się radzenia sobie z unikaniem powrotu do uzależnienia nawet w trudnych sytuacjach.

Top