Jesteś tutaj
Strona główna > Porady > Jak oczyścić płuca z nikotyny?

Jak oczyścić płuca z nikotyny?

Jak oczyścić płuca z nikotyny?


Samo rzucenie palenia nie jest skutecznym sposobem na doprowadzenie swoich płuc do należytej kondycji. Po zerwaniu z nałogiem nikotyny nasze płuca potrzebują wzmocnienia i regeneracji. Pierwszym krokiem jest ich oczyszczenie. Jak zatem oczyścić płuca z nikotyny? Najbezpieczniejszym sposobem na oczyszczenie płuc z resztek substancji zawartych w papierosach jest stosowanie ziół. Można je pić lub wykonywać z nich inhalacje.

Mięta pieprzowa

To chyba najbardziej znana roślina, którą stosuje się w ziołolecznictwie. Jej cechą charakterystyczną jest ostry, orzeźwiający zapach. Dla palaczy mięta ma duże znaczenie, ponieważ dzięki dużej zawartości składników aktywnych pomaga pozbyć się substancji smolistych. Można tu znaleźć mentol odpowiedzialny za orzeźwiający zapach i smak, liczne flawanoidy, garbniki, kwasy organiczne, pektyny, witaminę A i C, a także sole mineralne, takie jak potas, wapń, magnez, żelazo, mangan i miedź [1]. Mięta łagodzi kaszel, który towarzyszy palaczom, jak i osobom, które rzuciły palenie. Pozwala oddzielić wydzielinę zalegającą w płucach i umożliwia jej usunięcie. Miętę można pić, ale najlepszym dla palaczy sposobem na jej wykorzystanie jest robienie inhalacji.

Podbiał pospolity

Podbiał jest bardzo dobrze znaną w Polsce rośliną. W liściach podbiału można znaleźć dużo śluzu, olejek eteryczny, flawanoidy, gorycze, kwasy organiczne, cynk i mangan. W kwiatach znajdują się przede wszystkim flawanoidy – rutyna i hiperozyd. Wyroby z podbiału pospolitego stosuje się w walce ze stanami zapalnymi błony śluzowej jamy ustnej, gardła i przełyku. Posiada również właściwości łagodzące podrażnienia górnych dróg oddechowych, ułatwiające odkrztuszanie. Podbiał jest zalecany palaczom, gdy mają problem z nieżytem oskrzeli i gardła. Roślinę tę należy spożywać jako odwar z liści – jedną łyżkę suszu zalewa się szklaną wody i gotuje przez około 3 minuty pod przykryciem. Taki napar należy pić 3-4 razy dziennie między posiłkami. Podbiał ułatwi wykrztuszenie śluzu z płuc wraz z pozostałościami po substancjach smolistych z papierosów [1].

Witamina C

Witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Uszczelnia ona naczynia krwionośne podnosi odporność organizmu na zakażenia, a także przyspiesza gojenie ran. Najlepszym naturalnym źródłem witaminy C jest owoc róży – w 10 dkg dzikiej różny można znaleźć aż 470 mg kwasu askorbinowego. Zapotrzebowanie na ten składnik jest dużo większe u palaczy, ponieważ substancje zawarte w papierosach ograniczają wchłanialnosić witaminy C [1]. Kwas askorbinowy poprzez wzmocnienie naczyń krwionośnych przyczynia się do szybszej regeneracji płuc u osób palących.

Bibliografia:

  1. Skarżyński A. Zioła czynią cuda; https://tadeuszczernik.files.wordpress.com/2011/04/ziolaczyniacuda.pdf Dostęp: 28.05.2018

Top