Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/zbysiontko/domains/odzyskajwolnosc.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Rodzaje pojemników na odpady - OdzyskajWolnosc.pl
Jesteś tutaj
Strona główna > Porady > Rodzaje pojemników na odpady

Rodzaje pojemników na odpady

Rodzaje pojemników na odpady

Za sprawą segregowania śmieci na wysypiska trafia mniej odpadów. Ponadto te, które nadają się do recyklingu, są ponownie przetwarzane. Posegregowane odpady można wrzucać do pojemników, które posiadają odpowiednie kolory. Jakie rodzaje pojemników na odpady można wyróżnić? Jakie odpady należy umieścić w danym kontenerze, a których nie wolno wrzucać do pojemników?

Gdzie wyrzucać plastik i makulaturę?

Pojemniki na odpady produkowane są przez firmy, które zajmują się sprzedażą zbiorników i pojemników na szeroko pojęte odpady i pozostałości. Jedną z takich firm jest przykładowo uznana w branży MiM Zbiorniki ze Szczecina. I tak oto pojemniki w kolorze niebieskim są przeznaczone na papier, a więc różnego rodzaju gazety, czasopisma, ulotki reklamowe, zeszyty, książki, katalogi, opakowania tekturowe, kartony czy tekturę falistą. Nie można do nich wrzucać jednak faktur i rachunków, papieru zatłuszczonego, tapet, worków po cemencie i gipsie, kartonów po mleku i napojach, papieru woskowanego czy odpadów higienicznych. Wrzucana do niebieskiego pojemnika makulatura musi być sucha i niezatłuszczona. Do pojemników w kolorze żółtym wrzuca się plastik i aluminium – zgniecione puszki i butelki po napojach (bez nakrętek), plastikowe przedmioty, styropian, kartony po mleku i napojach, worki, reklamówki, folie, puszki po konserwach, puste opakowania po chemii gospodarczej i niewielkich rozmiarów złom żelazny. Do pojemników tego rodzaju nie mogą trafić opakowania po olejach, butelki z zawartością, opakowania po aerozolach, opakowania po wyrobach garmażeryjnych, puszki po farbach czy elementy mebli i sprzętu AGD. Wszystkie pojemniki po jogurtach, przetworach, mleku czy sokach warto przed wrzuceniem do odpowiedniego kontenera umyć i wysuszyć. Resztki jedzenia niestety szybko się psują, a śmieci nie wywozi się codziennie.

Gdzie wyrzucić szkło?

Pojemniki w kolorze białym i zielonym przeznaczone są na szkło – bezbarwne i kolorowe. Wrzucać do nich należy butelki szklane bez nakrętek, słoiki bez nakrętek oraz szklane opakowania innego rodzaju. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy rodzaj szkła przetwarza się inaczej. Dlatego do pojemników zielonych i białych nie należy wrzucać szkła okiennego, fajansu, szkła żaroodpornego, ceramiki, porcelany, szkła stołowego (kieliszki, szklanki), luster, kineskopów, szyb samochodowych, termometrów, żarówek i różnego rodzaju lamp. Odpady szklane dobrze jest wcześniej umyć i wysuszyć. Do pojemników nie powinno się również wrzucać szkła potłuczonego. Większość pojemników na odpady posiada nie tylko charakterystyczną kolorystkę, ale i oznaczenie słowne. Dlatego już na pierwszy rzut oka widać, co można do nich wrzucać, a czego nie.

Top