Zachowania autoagresywne, nazywa się również dzisiaj uzależnieniem od bólu. Mówiąc najkrócej, jest to zbiór wszystkich czynności i aktywności, które w sposób intencjonalny i celowy, mają za zadanie wywołanie poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niestety, taka postawa niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również dla formy psychicznej jednostki dotkniętej takim zaburzeniem.
Jak leczyć uzależnienie od bólu?
Najbardziej istotnym działaniem, w kontekście tego, by zwalczyć uzależnienie od bólu, będzie pomoc o charakterze zewnętrznym. Osoba, która świadomie dąży do skrzywdzenia samej siebie, a niejednokrotnie czerpie z tego satysfakcję emocjonalną, nie będzie przecież w stanie na własną rękę przerwać czegoś, co jest dla niej źródłem pozytywnych odczuć i przyjemności.
Dlatego właśnie, kluczem jest uświadomienie tej osobie przez kogoś z zewnątrz, że to błędne koło i należy je przerwać, nim będzie za późno. Zrozumiałe jest, że taka osoba nie zechce nas posłuchać, dlatego trzeba będzie naprawdę uzbroić się w cierpliwość i mocne nerwy. Absolutnie koniecznym, będzie powiadomienie psychologa.
Jakie są terapie leczenia uzależnienia od bólu?
Zachowania autoagresywne, należy przepracować w ramach terapii behawioralnej, poprzez zastosowanie systemu nagród i kar lub innych modeli, które pozwolą na wygaszenie niepożądanych zachowań.
Niewykluczone, że konieczne będzie też leczenie farmakologiczne, które będzie wspomagało osiąga nie pozytywnego nastroju. Leczenie może zająć dużo czasu, jednak odpowiednio prowadzone, będzie w stanie wywołać efekt w postaci doskonałej poprawy i całkowitego wygaśnięcia zachowań mających autoagresywny wydźwięk.
Warto wspomnieć, że wbrew opinii przyjętej przez większość polskiego społeczeństwa, poddawanie się modyfikacjom ciała, takim jak kolczykowanie czy wykonywanie tatuaży, nie musi od razu być tożsame z tym, że dana osoba ma problem z autoagresją.