Czym jest uzależnienie fizyczne?
Uzależnienie może objawiać się na kilka sposobów, jednym z najbardziej powszechnych jest uzależnienie fizyczne, a właściwie fizjologiczne. Polega ona na tym, że organizm silnie domaga się jakiejś substancji. Objawia się to przez szereg różnych rzeczy, między innymi przez biegunki, bóle brzucha, bóle głowy, drżenia mięśni, bezsenność itd.
W zależności od tego, jak długo organizm poddawany jest danym środkom, tym objawy mogą się wzmacniań. I to do tego stopnia, że „na głodzie”, choremu przychodzą do głowy myśli samobójcze- ból spowodowany brakiem danego specyfika jest po prostu nie do wytrzymania.
Leczenie uzależnienia fizycznego
Leczenie polega tutaj na detoksykacji, zwanej popularnie odtruciem. W trakcie terapii, osoba uzależniona dostaje coraz to mniejsze dawki środka, od którego jest uzależniona, aż w końcu zupełnie się od niej uwalnia. Oczywiście detoks nie wiąże się z absolutnym zerwaniem z nałogiem- do tego potrzeba jeszcze silnej woli i współpracy z terapeutami. Warto jeszcze zaznaczyć, że stopniowe zmniejszanie dawki środka uzależniającego jest spowodowane tym, że nagłe jego odstawienie mogłoby bardzo negatywnie wpłynąć na organizm i poskutkować niechcianymi dolegliwościami. Najlepszym przykładem będzie tu delirium tremens, czyli stan, w który można wpaść po gwałtownym odstawieniu alkoholu (po kilkudniowym ciągu alkoholowym), a który wiąże się między innymi z drgawkami i omamami.
Skutki uzależnienia fizycznego
Co powoduje uzależnienie fizyczne? Niestety większość środków od których się uzależniamy, a więc wyroby tytoniowe, alkohol, narkotyki, kawa itd. W związku z tym powinno się wystrzegać stosowania tych używek. Jeśli natomiast chodzi o walkę z nałogiem, warto zacząć ją najwcześniej. Jeśli zauważymy pierwsze objawy– warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Oczywiście nie jest to łatwe, ale ostatecznie to przyznanie się do nałogu jest pierwszym ogromnym, ale niestety zarazem najtrudniejszym krokiem w drodze do uwolnienia się od problemu.