Drony to przykład technologii, która od momentu pojawienia się na rynku szybko awansowała od rangi gadżetu dostępnego dla nielicznych, do urządzeń powszechnie dostępnych i znajdujących bardzo szerokie zastosowanie. Tworzą one bardzo zróżnicowaną grupę – od prostych, tanich zabawek, przez zaawansowany sprzęt przeznaczony dla ekip filmowych i fotografów. Jak spośród nich wybrać sprzęt odpowiedni dla nas? Co brać pod uwagę?
Dostępny budżet
Zanim udamy się do sklepu lub przystąpimy do przeczesywania internetu w poszukiwaniu dronów, zastanówmy się, jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup. Drony latające to bardzo rozbudowana kategoria produktów, wśród nich znajdziemy modele za mniej niż 100 złotych i takie za kilka tysięcy złotych. Oczywiście, różnica cen wynika w dużej mierze z funkcjonalności drona, jego zastosowania oraz jakości wykonania.
Zastosowanie drona
Do czego potrzebny jest nam dron? Czy ma być on prezentem dla dziecka, czy może sprzętem, którym sami chcemy się bawić? A może planujemy wykorzystać go w celach zawodowych lub hobbystycznych, jeśli zajmujemy się fotografią.
– To bardzo ważne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć przez kupnem, ponieważ ta kwestia w dużej mierze będzie determinować cenę urządzenia – mówi przedstawiciel firmy Zizako – Dziecięce małe drony to urządzenia z dolnej półki cenowej, przeznaczone wyłącznie do rekreacji – mogą podarować dziecku wiele godzin dobrej rozrywki. Jeśli planujemy wykonywać ujęcia fotograficzne z lotu ptaka, musimy nabyć drona, który będzie w stanie unieść aparat fotograficzny i będzie na tyle solidny, żeby zminimalizować ryzyko upadku z wysokości. Na taki sprzęt będziemy musieli przeznaczyć około 4000 złotych.
Parametry techniczne drona
W dużej mierze ta kwestia uzależniona jest od tego, czy drona będziemy używać w celach rozrywkowych, czy może zawodowych. Od tanich zabawek generalnie wymaga się mniej, niż sprzętu profesjonalnego. Oto kilka kwestii technicznych, które powinny zwrócić naszą uwagę:
- Czas pracy – czyli ile czasu dron może latać na jednym naładowaniu akumulatorów. Kwestia ta uzależniona jest w dużej mierze od tego, czy dron wyposażony jest we wbudowaną kamerę, która będzie „pożerać” część energii.
- Zasięg – czyli dystans, z jakiego możemy sterować dronem.
- Udźwig – jeśli planujemy zamontować do drona nasz aparat fotograficzny lub inne urządzenie, musimy być pewni, że będzie on w stanie podźwignąć dodatkowy ciężar. Pamiętajmy, że wzrost masy drona zwiększa pobór energii, a zatem skraca się czas pracy baterii.
- Obudowa i jakość wykonania – musimy być przygotowani na to, że nie zawsze uda nam się wylądować dronem w łagodny sposób. Może zdarzyć się, że urządzenie zostanie strącone lub spadnie w wyniku usterki. W takich przypadkach solidna obudowa będzie gwarantem, że dron nie rozsypie się na kawałki przy uderzenie w ziemię. Warto sprawdzić również, czy dron jest odporny na wilgoć i inne czynniki atmosferyczne.
- Moduł GPS – przy jego pomocy możemy zlokalizować drona, który spadł lub został strącony, a także ustalić, w jakim miejscu zostało zrobione zdjęcie lub film. Nie wszystkie modele dronów są wyposażone w moduł, jednak jest on przydatnym rozwiązaniem.
Sposób sterowania – drony mogą być sterowane za pomocą specjalnych kontrolerów bądź aplikacji na urządzenia mobilne. To drugie rozwiązanie daje nam możliwość podglądu na żywo obrazu z kamery urządzenia.