Jesteś tutaj
Strona główna > Porady > Co to jest uzależnienie? Jak rozpoznać pierwsze symptomy?

Co to jest uzależnienie? Jak rozpoznać pierwsze symptomy?

Co to jest uzależnienie? Jak rozpoznać pierwsze symptomy?

Uzależnienie to problem, który może dotknąć każdego. Wynika to z faktu, że uzależnienie tworzy się z powodu tego, jak zbudowany jest nasz mózg i jakie procesy zachodzą w nim od początku istnienia ludzi. Wszystko jest silnie związane z tak zwanym ośrodkiem nagrody w naszym mózgu, który warunkuje nasze zachowania tak, byśmy odczuwali przyjemności. Niestety, wielokrotnie mechanizm ten prowadzi do wytworzenia się uzależnień.

Krótko o dopaminie

To właśnie dopamina, czyli jeden z ważniejszych neuroprzekaźników w naszym mózgu, uwalniany zostaje w momencie, gdy pobudzony jest nasz układ nagrody. Dopamina odpowiada za uczucie przyjemności, a jej zadaniem jest zachęcać nas do powtarzania czynności, które mają przynieść nam korzyść i zwiększyć szanse na przetrwanie. Niestety, układ nagrody nie posiada zdolności weryfikowania czy dana czynność lub substancja rzeczywiście przynosi nam korzyści w skali długoterminowej, stąd też nasz mózg zalewany jest dopaminą również wtedy, gdy oddajemy się zgubnym przyjemnościom. A stąd już niedaleko do uzależnienia.

Co to jest uzależnienie?

Uzależnienie definiuje się, jako silne pragnienie do wykonywania danych czynności lub zażywania konkretnych środków odurzających. Aby mowa była o uzależnieniu, musimy odczuwać pragnienie zwiększania dawek przyjmowanego narkotyku czy substancji, po to by utrzymać efekt szczęścia, a także odczuwać silne objawy po jego odstawieniu. Uzależnienie może być fizyczne (kiedy występuje potrzeba fizjologiczna) i psychiczne (kiedy czujemy silny impuls do powtarzania czynności czy przyjmowania substancji, od których jesteśmy uzależnieni). Wyróżnia się również uzależnienia behawioralne (czyli takie od konkretnych czynności i zachowań).

Co to jest uzależnienie? Jak rozpoznać pierwsze symptomy?

Helping Hand aplikacja mobilna wspierająca osoby z problemem alkoholowym

Jakie zachowania towarzyszą uzależnieniu?

Jak rozpoznać, czy my lub ktoś z naszego otoczenia może zmagać się z uzależnieniem? Najczęściej możemy zaobserwować takie zachowania, jak:

  • Silny przymus do wykonania danej czynności czy przyjęcia substancji;
  • Zaniedbanie innych przyjemności czy codziennych obowiązków na rzecz uzależnienia;
  • Poczucie wstydu, ukrywanie uzależnienia przed bliskimi;
  • Silny dyskomfort towarzyszący odstawieniu lub zaprzestaniu wykonywania danej czynności;
  • Utrata kontroli i brak weryfikacji zachowań i ich konsekwencji.

Jak pomóc?

Pomocy należy szukać u wykwalifikowanych specjalistów, lekarzy, psychologów i psychiatrów. Możemy zgłosić się również do klinik, które oferują pomoc i terapię grupową oraz indywidualną. Mamy również możliwość skorzystania z terapii online. Możliwości jest wiele, warto zatem prosić o pomoc, gdy zauważymy u siebie symptomy, które mogą wskazywać na fakt, że borykamy się z uzależnieniem.

Top