Jesteś tutaj
Strona główna > Leczenie uzależnień > Jak leczyć alkoholizm

Jak leczyć alkoholizm

Jak leczyć alkoholizm

Alkoholizm (inaczej choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa) jest to zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Alkoholizm jest bardzo groźnym uzależnieniem, które rozwija się przez wiele lat.

Sposoby na leczenie alkoholizmu

Nie istnieją żadne cudowne środki, żadne tabletki, które uwalniałyby człowieka od uzależnienia od alkoholu. Leczenie to długi i skomplikowany proces, w którym konieczny jest świadomy i zaangażowany udział samego alkoholika.

Najpopularniejsze formy leczenia alkoholizmu to specjalne spotkania grup Anonimowych Alkoholików i terapie. Pierwszym jednak krokiem, jaki powinna podjąć osoba chcąca leczyć alkoholizm jest odtruwanie alkoholowe. Wydzielane pod wpływem alkoholu toksyny zaburzają metabolizm, co jest niebezpieczne dla wielu narządów wewnętrznych, jak serce, trzustka, wątroba, nerki, mózg oraz układ nerwowy. Uszkodzenie któregoś z tych narządów może w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci. Stąd też detoks alkoholowy jest cennym sposobem leczenia alkoholizmu, polega on na podawaniu specjalnie dobranych leków, których zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Wszystko musi być obserwowane przez lekarza, ponieważ w czasie leczenia dochodzą do siebie skutki odstawienia alkoholu, które trzeba niwelować. Podawanie leków, witamin oraz nawadnianie organizmu przynosi skutki, jednak po leczeniu farmakologicznym musi nastąpić również leczenie przez terapię zajęciową oraz spotkania z psychologiem. Dlatego ważnym zadaniem podczas przeprowadzania detoksykacji jest motywowanie alkoholika do podjęcia dalszego leczenia.

Skuteczne leczenie alkoholizmu

Najwłaściwsza forma leczenia to stacjonarne leczenie kompleksowe alkoholizmu w placówkach odwykowych (ośrodkach leczenia uzależnienia od alkoholu, ośrodkach terapii uzależnienia od alkoholu) z kontynuacją leczenia alkoholizmu w systemie ambulatoryjnym oraz udział w grupach wsparcia (Anonimowi Alkoholicy lub Kluby Abstynenckie).

Istotne jest zaproszenie do współpracy bliskich alkoholika – aby mówili tym samym językiem o chorobie, która dotknęła także ich.

Magdalena Kubat

Podobne wpisy:

Top