Jesteś tutaj
Strona główna > Leczenie uzależnień > Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu

W wielu ośrodkach terapeutycznych leczenie alkoholizmu w dniu dzisiejszym prowadzone jest w oparciu o dogłębnie poznaną psychoterapię. W oparciu o tego rodzaju metody leczenia osoba chora na chorobę alkoholową zyskuje możliwość odtrucia i poznania schematów rządzących tą chorobą.

Po zapoznaniu się z nimi i poznaniu własnych mechanizmów przyczyniających się do sięgania po alkohol większość osób uzależnionych ma możliwość powrotu do życia bez alkoholu. Warto w tym miejscu podkreślić, że choroba alkoholowa jest tego rodzaju chorobą w przypadku, której nie istnieje pełna możliwość jej wyleczenia. Istnieje jedynie możliwość zaleczenia i pełnego, w pełni wartościowego funkcjonowania chorego w zdrowym społeczeństwie.

Fakt ten jest zależny przede wszystkim od samego chorego. Skutecznie przeprowadzona terapia alkoholowa pomaga jedynie w początkowym okresie wyjścia z choroby. Okres ten w szczególnych przypadkach może być wspomagany detoxem organizmu chorego. Całość terapii odbywa się w oparciu o uczestnictwo w zajęciach grupowych lub typowo indywidualnych. Terapia alkoholowa może być prowadzona zarówno na terenie ośrodka zamkniętego jak i w gabinecie psychologa. W obu przypadkach jej podstawowym znaczeniem jest pokazanie choremu, że nie tylko poprzez detox można walczyć z chorobą alkoholową.

Top