Artykuł Lody tajlandzkie – przepis na to jak je zrobić! pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Przepisy na lody tajskie zamieszczane w internecie są bardzo zróżnicowane. Wszystkie je łączy jednak to, że niezbędnym elementem do przygotowania takich lodów jest specjalna zimna płyta, która schłodzona musi być do minus 20 stopni celcjusza. To właśnie ta płyta odpowiedzialna jest za zrobienie i zmrożenie lodów.
Musisz jednak mieć co na tej płycie położyć. Tutaj potrzebne będą Ci takie składniki jak mleko, śmietana i cukier. Składniki te musisz dobrze wymieszać dorzucając do niej dodatki takie jak drobno posiekana czekolada. Następnie całość należy dokładnie ubić przygotowując tę masę do lodów tajskich do tego, aby położyć ją na zimnej płycie.
Na płycie lody zaczną zamarzać, musisz przy pomocy specjalnych szpachelek wymieszać je i uformować przygotowując pyszny deser, który następnie umieścić możesz w miseczce po to, by ze smakiem je zjeść! Pamiętaj, aby nie dodawać do nich żadnego alkoholu!
Artykuł Lody tajlandzkie – przepis na to jak je zrobić! pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Uzależnienia wśród młodzieży pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Chodzi o to, że aby przypodobać się członkom nowej grupy, czy to klasowej czy innej, z którą spotyka się młody człowiek, trzeba pokazać, że nie odstaje się od ogółu swoimi przyzwyczajeniami.
W związku z tym, młodzież bardzo często, sięga dzisiaj na przykład po papierosy i alkohol. Co ważne, problem ten nie dotyczy tylko chłopców, bo dziewczęta tak samo często wchodzą w kontakt z używkami, nie mówiąc już o tym, że po narkotyki sięga dzisiaj grono coraz młodszych osób.
To, co najpierw ma na celu zdobycie szacunku grupy, szybko przechodzi w nawyk. Jeżeli mówimy już o nawykowym paleniu papierosów czy spożywaniu alkoholu, w dziewięćdziesięciu procentach przypadków, będzie mogło dojść do uzależnienia.
Na szczęście, dzisiejszy system edukacji w Polsce jest zorganizowany w taki sposób, że w gimnazjach i liceach, zawiera się w programie nauczania treści z zakresu wychowawczego, które odnoszą się bezpośrednio do szkodliwości uzależnień. Poza pogadankami prowadzonymi w ramach zajęć lekcyjnych, jednym z elementów programu są osoby współpracujące z MONAR-em i innymi instytucjami, które pomagają w leczeniu oraz powtórnej adaptacji do życia w społeczeństwie osobom uzależnionym.
Warto nadmienić, że polityka zakazów i kategorycznego negowania, nie zawsze, a nawet prawie wcale nie odniesie pożądanego skutku. Rzeczą zupełnie naturalną jest to, że młode osoby chcą na przekór wszystkiemu, sięgać po „zakazane owoce”. Najlepiej będzie, jeśli postawimy przede wszystkim na uświadomienie szkodliwości, nie zaś na krytykę i kompletne negowanie, połączone z autorytarnym stylem przekazywania informacji. Wówczas bowiem, sami podnosimy ryzyko, że skutek naszych działań będzie zupełnie odwrotny.
Artykuł Uzależnienia wśród młodzieży pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Uzależnienie od komórki pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Nie dosyć, że wzrosła ilość, a także dostępność proponowanych modeli, to jeszcze praktycznie co sezon, zaczęły pojawiać się nowinki w zakresie funkcjonalności tych aparatów.
Dzisiaj, nikogo nie dziwi dziecko bawiące się iPhone’m czy innym modelem smartfonu, zatrważające jest natomiast to, jak duży procent społeczeństwa ma problem z uzależnieniem od telefonu komórkowego.
Nie chodzi już o samo prowadzenie rozmów czy wysyłanie SMS-ów. Owszem, jeszcze dziesięć lat temu można było mówić o fakturowych rekordzistach, którzy otrzymywali rachunek na kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przy ówczesnych cennikach, uzależnienie od telefonu, było naprawdę drogim „sportem”.
Dzisiaj trzeba się mieć na baczności, bo w szczególności u dzieci w wieku szkolnym, zbyt wczesne obcowanie z telefonem, prowadzi do zaburzeń koncentracji, a także podwyższenia ryzyka chwiejności w nastroju. Mało tego, jak przy innych uzależnieniach, odstawienie może wiązać się z agresją oraz szeregiem innych, negatywnych symptomów, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie psychospołeczne. To dotyczy nie tylko dzieci, narażone są również osoby dorosłe.
Są sytuacje, w których nie obejdzie się bez pomocy psychologa. Dokładnie tak, są dzisiaj nawet specjalne grupy, które na kształt AA, zajmują się leczeniem osób uzależnionych od komórek i innych wariantów nowych technologii. Na skalę naszego kraju, problem jest naprawdę poważny, dlatego też jeśli ktoś planuje kupić komórkę dziecku, niech przemyśli to dziesięć razy lub ustali z maluchem rozsądne zasady. Plus będzie taki, że nasze dziecko nauczy się też odpowiedzialności.
Artykuł Uzależnienie od komórki pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Uzależnienie od komputera pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Niestety, korzystanie z komputera w nadmiernym stopniu, może doprowadzić do uzależnienia. Dokładnie tak, a najbardziej wystawioną na to zagrożenie grupą, są dzieci w wieku do 15 lat. Przyczyny uzależnienia, mogą być różne. Zbyt swobodny dostęp do komputera, nieumiejętne organizowanie czasu dziecku przez rodziców, lista jest naprawdę długa. Skutki natomiast, mogą fatalnie wpływać na funkcjonowanie dziecka w rozwoju psychospołecznym.
Dziecko „odcięte” od komputera, będzie agresywne i zdemotywowane, bardzo trudno będzie mu nawiązywać relacje ze swoimi rówieśnikami. Poza tym, nie ma mowy o efektywnej nauce i przyswajaniu informacji, bowiem punktem centralnej fiksacji potrzeb i motywów dążeniowych dla takiego dziecka, będzie właśnie komputer.
Formy działań, by wyleczyć uzależnienie od komputera są różne. Kluczowym zagraniem, jest zastosowanie terapii zajęciowej wobec osoby dotkniętej problemem. Mówiąc najkrócej, chodzi o wskazywanie różnych alternatywnych rozwiązań dla spędzania wolnego czasu, a tym samym, modelowanie hierarchii codziennych czynności.
Jeżeli dzieci korzystają z komputera, jako rodzice mamy obowiązek sprawować pieczę nad tym, by ten fakt nie powodował zbyt dużej ingerencji w najważniejsze płaszczyzny codziennego życia naszych milusińskich.
Artykuł Uzależnienie od komputera pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Psychoterapia w leczeniu uzależnień od alkoholu pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce ponad 800 tys. obywateli jest uzależnionych od alkoholu, ale nawet 2,5 mln Polaków pije szkodliwie lub ryzykownie. Można więc powiedzieć, że problem uzależnienia od alkoholu może dotyczyć nawet 9 proc. populacji Polski.
Alkoholizm jest podstępną chorobą, która bierze we władanie ciało i umysł człowieka w sposób niepostrzeżony. Chory nie dopuszcza do siebie myśli, że ma problem z nadmiernym piciem alkoholu. Spośród wszystkich chorób atakujących ośrodkowy układ nerwowy, uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się najmniejszym odsetkiem pacjentów, którzy decydują się na leczenie. Leczonych jest mniej niż 10 proc. pacjentów alkoholików.
Zasadniczo pacjentów z problemami alkoholowymi leczy się w zakładach lecznictwa odwykowego, czyli na tak zwanym odwyku. Poddawani są oni psychoterapii uzależnień, ale jednocześnie prowadzone jest postępowanie medyczne, które ma wspomagać psychoterapię. Nakierowane jest ono na leczenie towarzyszących alkoholizmowi zespołów abstynencji. Psychoterapię można także uzupełniać leczeniem farmakologicznym, a pacjenci przyjmują głównie leki antylękowe i antydepresyjne.
Ośrodki odwykowe znajdują się na terenie całej Polski. Psychoterapia w Warszawie prowadzona może być więc w formie zamkniętego ośrodka, albo jako terapia „dochodząca”. Programy terapeutyczne mogą opierać się na terapii behawioralno-poznawczej lub idei Wspólnot AA – Anonimowych Alkoholików.
Celem psychoterapii w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest wytrwanie pacjenta w trwałej abstynencji, poprawa jego zdrowia psychicznego i fizycznego oraz nabycie umiejętności, jakie są konieczne do samodzielnego rozwiązywania teraz i w przyszłości problemów natury emocjonalnej oraz społecznej. Eksperci prowadzący psychoterapię dla alkoholików szacują, że potrzeba około 18-24 miesiące, aby alkoholik rzeczywiście wyszedł z uzależnienia. W pierwszych etapach leczenia, przez 1,5-2 miesiące intensywnie pracuje się z alkoholikami, a w kolejnych 4-6 miesiącach zjawiają się oni na mitingach w placówkach ambulatoryjnych. Podczas psychoterapii uzależnień prowadzone są zajęcia w ramach terapii grupowej oraz terapii indywidualnej.
Artykuł Psychoterapia w leczeniu uzależnień od alkoholu pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Uzależnienie od Internetu pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Kiedyś, wystarczyło tylko wziąć do ręki encyklopedię czy słownik, by znaleźć to czego szukamy. Dzisiaj, encyklopedie i słowniki znajdziemy w necie przez kilka kliknięć.
Niestety, swoboda w dostępie do sieci, może prowadzić do groźnych problemów społecznych, mówiąc wprost – może spowodować uzależnienie od Internetu. Dokładnie tak, to nie żarty. Uzależnienie od Internetu występuje u coraz młodszych osób, czy to przez rosnącą popularność portali społecznościowych czy przez popularyzację różnego typu rozgrywek online. Mogłoby się wydawać, że to dzieci są grupą wiekową, najbardziej narażoną na ten problem.
Niestety, występuje on również u osób dorosłych. Problem może dotyczyć informatyków, dziennikarzy, pracowników marketingu i agencji interaktywnych – takich osób, które zarabiają przy użyciu komputera. Poprzez podporządkowanie trybu pracy pod sieć Web, ludziom zaciera się granica między światem realnym, a tym, co jest w stanie dostarczyć nam sieć.
Coraz więcej ośrodków terapeutycznych, specjalizuje się dzisiaj w leczeniu uzależnień od tak zwanych nowych technologii. W gronie tym, Internet szczyci się niechlubnie „najlepszymi” statystykami. Skala problemu uzależnienia od sieci jest gigantyczna. Aby uchronić przed nią najmłodszych, są organizowane specjalne pogadanki i inne działania, które akcentują wyraźnie ważną rolę innych zachowań w życiu społecznym, opartych bardziej na współistnieniu z resztą ludzi. W szczególności gdy jesteśmy rodzicami, warto trzymać rękę na pulsie i dbać, by nasze dzieci nie spędzały w sieci zbyt wiele czasu.
Sieć internetowa, to niewątpliwie jedno z największych dobrodziejstw, patrząc przez pryzmat czasów współczesnych. Nie ulega też wątpliwości to, że Internet wyraźnie oddziałuje na sfery naszego życia codziennego, nawyki oraz na przykład – style działania przy pozyskiwaniu informacji. Kiedyś, wystarczyło tylko wziąć do ręki encyklopedię czy słownik, by znaleźć to czego szukamy. Dzisiaj, encyklopedie i słowniki znajdziemy w necie przez kilka kliknięć.
Niestety, swoboda w dostępie do sieci, może prowadzić do groźnych problemów społecznych, mówiąc wprost – może spowodować uzależnienie od Internetu. Dokładnie tak, to nie żarty. Uzależnienie od Internetu występuje u coraz młodszych osób, czy to przez rosnącą popularność portali społecznościowych czy przez popularyzację różnego typu rozgrywek online. Mogłoby się wydawać, że to dzieci są grupą wiekową, najbardziej narażoną na ten problem. Niestety, występuje on również u osób dorosłych. Problem może dotyczyć informatyków, dziennikarzy, pracowników marketingu i agencji interaktywnych – takich osób, które zarabiają przy użyciu komputera. Poprzez podporządkowanie trybu pracy pod sieć Web, ludziom zaciera się granica między światem realnym, a tym, co jest w stanie dostarczyć nam sieć.
Coraz więcej ośrodków terapeutycznych, specjalizuje się dzisiaj w leczeniu uzależnień od tak zwanych nowych technologii. W gronie tym, Internet szczyci się niechlubnie „najlepszymi” statystykami. Skala problemu uzależnienia od sieci jest gigantyczna. Aby uchronić przed nią najmłodszych, są organizowane specjalne pogadanki i inne działania, które akcentują wyraźnie ważną rolę innych zachowań w życiu społecznym, opartych bardziej na współistnieniu z resztą ludzi. W szczególności gdy jesteśmy rodzicami, warto trzymać rękę na pulsie i dbać, by nasze dzieci nie spędzały w sieci zbyt wiele czasu.
Artykuł Uzależnienie od Internetu pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Rzucanie papierosów. Najgorsze początki pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Oczywiście to tylko możliwe i prawdopodobne symptomy jakie mogą się pojawić podczas rzucania papierosów. U niektórych większość z tych objawów może w ogóle nie wystąpić lub potrafią one mieć prawie niezauważalny przebieg. Niezależnie od intensywności ich występowania nie oznaczają one nic złego, a jedynie świadczą o tym, że organizm powoli dochodzi do siebie, oczyszczając się z nikotyny i innych szkodliwych substancji. W zależności od stopnia uzależnienia oraz od tego, jak dużą determinację osiągną te osoby, wszystkie symptomy powinny ustąpić najdalej po dwóch tygodniach.
U większości rzucanie papierosów nie przychodzi łatwo. Po pewnym czasie pragnienie zapalenia papierosa jest od nich silniejsze. Wtedy taka osoba odnosi porażkę, gdyż na jednym papierosie z reguły się nie kończy. Najczęstszą przyczyną powrotu do nałogu jest alkohol i kofeina, dlatego należy szczególnie uważać na te używki gdy rzucanie papierosów ma być skuteczne. Również widok innych palaczy może mieć zgubny wpływ na rzucanie palenia, dotyczy to głównie pierwszych dni czy tygodni od rozpoczęcia kuracji antynikotynowej. Jeśli to tylko możliwe, warto unikać takich sytuacji. Warto pozbyć się tych przedmiotów, które mogą przypominać o nałogu, takie jak popielniczki, zapalniczki itp. Gdy przebrnie się przez pierwsze dni bez papierosa, z każdym kolejnym dniem głód nikotynowy będzie coraz mniejszy, również pozostałe objawy będą coraz mniej zauważalne. Osoba taka będzie wtedy na najlepszej drodze do zerwania z nałogiem.
Artykuł Rzucanie papierosów. Najgorsze początki pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Jak leczyć chorobę alkoholową? pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Wychodzenie z choroby alkoholowej jest procesem długotrwałym i niestety, nie zawsze skutecznym. Aby mógł zakończyć się powodzeniem, chory potrzebuje silnej woli oraz wsparcia za strony najbliższych. Pomoc bliskiej osobie, która wpadła w szpony nałogu, nie jest łatwa – wymaga specjalistycznej, psychologicznej wiedzy oraz podjęcia radykalnych kroków, stanowczości i zdecydowania, których niestety często brakuje cierpiącym na syndrom współuzależnienia żonom lub innym najbliższym.
Jeżeli pomimo starań i prób pomocy osobie dotkniętej chorobą alkoholową nie udaje się jej przekonać, że jej stan jest poważny i wymaga interwencji, pozostaje zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Nawet jeżeli chory nie przyznaje się do problemu bądź nie wykazuje chęci zerwania z nałogiem, samopomocowe grupy (takie jak na przykład Wspólnota Anonimowych Alkoholików) podpowiedzą i poradzą, jak otworzyć mu oczy na zaistniałą sytuację i przekonać do podjęcia leczenia.
Gdy uda się już namówić osobę dotkniętą chorobą alkoholową do podjęcia próby zwalczenia nałogu, musi ona przejść przez kilka etapów leczenia alkoholizmu. Pierwszym z nich jest detoksykacja, przez co rozumie się leczenie objawów zespołu abstynencyjnego u alkoholika (takich jak nudności, biegunki, wymioty, bezsenność lub zaburzenia snu, drażliwość, drżenia mięśniowe, tachykardia, nadciśnienie tętnicze, jadłowstręt czy wzmożone pragnienie). W tej fazie organizm oczyszcza się z toksyn, wyrównuje się poziom jonów potasu, sodu i magnezu a także usunięcie wyżej wymienionych objawów. Proces ten jest wspomagany poprzez podawanie odpowiednich leków i witamin. Bardzo ważna w tym czasie jest też obserwacja lekarska, gdyż podczas detoksykacji pojawić się mogą powikłania (padaczka alkoholowa i majaczenia), które utrudniają leczenie alkoholizmu.
Gdy pierwszy etap leczenia alkoholizmu dobiegnie końca, niezbędna jest indywidualna bądź grupowa terapia lub zapisanie się do specjalistycznej grupy wsparcia. W czasie takich spotkań osoba chora powinna przyznać się (głównie sama przed sobą) iż jest alkoholikiem, zaakceptować tą sytuację i ustalić szczegółowy plan radzenia sobie z nią. Dzięki tej metodzie leczenia alkoholizmu chory może nauczyć się, jak radzić sobie z głodem alkoholowym, co robić w momentach kryzysowych oraz jak zapobiegać nawrotom choroby. Innym sposobem walki z alkoholizmem jest wstąpienie do klubu Anonimowych Alkoholików, które co prawda nie oferują pomocy lekarskiej ani psychologicznej, ale podczas spotkań osoba uzależniona może podzielić się swoimi doświadczeniami, problemami, wahaniami z osobami będącymi kiedyś w takiej samej sytuacji. Inni członkowie grupy wspierają się w abstynencji i udzielają rad nie tylko jak radzić sobie samemu ze swoją chorobą, ale także jak naprawić relacje rodzinne, kontakty z najbliższym otoczeniem oraz sytuację zawodową.
Artykuł Jak leczyć chorobę alkoholową? pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Jak szybko wytrzeźwieć? pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Nasza pierwsza wskazówka, która może doprowadzić Cię do stanu trzeźwości związana jest z wykonaniem jakiejś ciężkiej pracy, która zmusi Cię do wysiłku. Zimą może to być przerzucanie śniegu, latem rąbanie drewna. Oczywiście niekoniecznie chcemy zmuszać Cię tu do pracy fizycznej ;-), to jasne, że zamiast tego możesz zająć się jakimś trenigiem. Przykłady można mrozić: jeśli zastanawiasz się nad tym jak szybko wytrzeźwieć, to rób to w czasie biegania, robienia pompek czy wykonywania innych, nawet domowych ćwiczeń. Uwierz, pocąc się częściowo pozbywasz się ze swego organizmu nie tylko wody i tłuszczu, ale też alkoholu. Dodatkowo poprzez wysiłek podnosisz swoje ciśnienie, krew zaczyna szybciej pulsować, a organizm mocniej pracować, przez co prędzej będzie on w stanie uporać się z oczyszczeniem krwi z alkoholu.
Generalnie, przy szybkim trzeźwieniu priorytetem jest nawadnianie organizmu, jednak zanim do tego przejdziemy chcemy zaproponować Ci, abyś dodatkowo wzmocnił go wypijając lub połykając spore dawki witaminy C. Witaminę C trudno przedawkować, natomiast zbawiennie wpływa ona na układ odpornościowy naszego organizmu. Uwierz, że będzie ona w stanie wzmocnić Twój organizm, pobudzić go do życia i przyspieszyć trawienie alkoholu. To czy witaminę C połkniesz czy wypijesz to zależy już od tego na jaki jej rodzaj postawisz. Wiadome, że organizm najlepiej przyswaja witaminę C lewoskrętną, która oferowana jest najczęściej w formie rozpuszczalnego proszku.
Serio, jeśli chcesz szybko wytrzeźwieć, to bezwzględnie powinieneś zacząć dużo pić. Najlepiej byś zrobił, gdybyś wypił „wiadro wody” zaraz po zakończeniu picia alkoholu, najlepiej przed snem. Woda doskonale przepłucze organizm pomagając mu w pozbywaniu się z organizmu trucizny, jaką niewątpliwie jest alkohol.
Jeśli chodzi o picie, które może pomóc Ci w walce z poczuciem nietrzeźwości, to warto tutaj wspomnieć również o mocnej kawie, która na nogi stawia nie tylko zmęczonych i niewyspanych, ale też tych wypitych. Dodatkowo ciekawą opcją pomagającą w trzeźwieniu jest wypicie szklanki wody z dwiema łyżkami octu. Spróbuj, a przekonasz się, że ta metoda działa bardzo dobrze.
Nie wiem czy wiesz, ale jeśli wylądujesz kiedyś po pijaku w szpitalu, to lekarze zastosują sposób na szybkie trzeźwienie, które polegać będzie na podaniu Ci kroplówki lub też „zastrzyku” glukozy. Tego typu zastrzyk wprowadzany do Twojej krawii natychmiastowo sprawi, że poczujesz się lepiej, a dodatkowo pomoże organizmowi w eliminacji alkoholu. Podejrzewamy jednak, że aby dowiedzieć się jak szybko wytrzeźwieć wcale nie chcesz lądować na pogotowiu
Wymieniliśmy Ci kilka ciekawych pomysłów na to jak szybko wytrzeźwieć. Mamy nadzieję, że po tym jak je zastosujesz stwierdzisz, że faktycznie były skuteczne. Jeśli jednak nie przypadną Ci do gustu, to możesz postawić na inne metody, takie jak chociażby zimny prysznic. Więcej informacji o szybkim trzeźwieniu odnajdziesz w poniższym filmie. Pamiętaj jednak, że nie ma skutecznej metody, która w mgnieniu oka oczyści Twój organizm z alkoholu. Na to niestety potrzeba czasu i to właśnie czas najlepiej pomaga w trzeźwieniu.
Artykuł Jak szybko wytrzeźwieć? pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Artykuł Współuzależnienie od alkoholu pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>Proces ten nazywany jest przez specjalistów współuzależnieniem lub koalkoholizmem. Warto w tym miejscu podkreślić, iż nie jest to choroba, jest to nieumiejętność właściwego przystosowania się drugiej osoby do zaistniałej sytuacji.rn
W związku z uwidoczniającym się coraz to bardziej problemem choroby alkoholowej i jakże irracjonalnym zachowaniem w wielu przypadkach, osoby znajdujące się w związku partnerskim zmuszone są niejako do odnajdywania zachowań pomagających a czasami wręcz umożliwiających jej przetrwania w takim związku.
Niejednokrotnie zachowania te zostają skoncentrowane w dosyć znaczny sposób na chęci pomocy osobie uzależnionej. Dzieje się to w ten sposób, że osoba współuzależniona starając się pomóc alkoholikowi potrafi stworzyć zupełnie nieświadomie doskonały komfort picia dla kogoś będącego na najlepszej drodze w kierunku alkoholizmu. Przejmując za niego odpowiedzialność i dostarczając choćby śladowe ilości alkoholu w celu poprawy samopoczucia osoby uzależnionej przyczynia się do dalszego picia.
Dosyć często sama stara się znaleźć usprawiedliwienie picia swego partnera lub partnerki, ukrywając tym samym narastający w jej rodzinie problem z alkoholizmem przed osobami z zewnątrz.
Artykuł Współuzależnienie od alkoholu pochodzi z serwisu OdzyskajWolnosc.pl.
]]>