Jesteś tutaj
Strona główna > Znani uzależnieni > Ryszard Riedel

Ryszard Riedel

Ryszard Riedel

Jednym z najbardziej znanych w Polsce uzależnionych był wokalista oraz autor tekstów kapeli Dżem – Ryszard Riedel. Ten wspaniały artysta urodził się 7 września 1956 roku w Chorzowie, tam też zmarł 30 lipca 1994 roku. Przyczyną jego śmierci była niewydolność serca, która jednak z całą pewnością wywołana była uzależnieniem od narkotyków.

Ryszard Riedel jako samouk samodzielnie uczył się śpiewać, rozwijając przy tym swój talent pisarski, który pomagał mu w tworzeniu tekstów do utworów muzycznych. Teksty pisane przez Riedla znane były z tego, że często opisywały historie, które doświadczył sam autor. Ich głębia oraz piękno zachwycają słuchaczy po dziś dzień. Któż bowiem nie znam chociażby takiego utworu jak Skazany na bluesa.
Analizując życie Ryszarda Riedla trudno nie zwrócić uwagi na to, jak wielki na nie wpływ miały uzależnienia. W grę nie wchodził tu jednak alkoholizm, lecz narkomania, która zniszczyła jego życie. Riedel, pomimo prowadzenia związku małżeńskiego, którego owocem były dzieci: Sebastian i Karolina, nie potrafił rzucić nałogu. Mówi się, że piękne umysły mają problem z zaakceptowaniem otaczającego nas świata, wydaje mi się, że w przypadku Ryszarda Riedla można mówić o tego właśnie typu sytuacji.

Ryszard Riedel był tak charakterystyczną postacią, która wpłynęła na umysły wielu osób, że pomimo jego trudnych problemów nie bano się stworzenia filmów przedstawiających jego biografię. Doczekaliśmy się między innymi takich filmów jak Sie macie ludzie oraz Skazany na blueasa, w których przedstawiono losy naszego rodaka. Można w nich zobaczyć prawdziwe historie, które pokazują jak bardzo narkotyki i alkohol mogą zmarnować ludzkie życie.

Obecnie pozostaje nam jedynie wsłuchiwanie się w genialne piosenki w wykonaniu Riedla. Zachęcamy do wysłuchania utworu Skazany na bluesa, który napisany został na cześć przyjaciela wokalisty Dżemu. Doskonale jednak pasuje on do samego Ryszarda Riedla. Warto również zauważyć, iż twórczość opisywanego muzyka stale wykonywane jest przez wiele różnych kapel, które wykazać mogą się między innymi w czasie festiwali muzycznych organizowanych na cześć Ryszarda Riedla.

Top