Mogłoby wydawać się, że o uzależnieniach mówimy jedynie wówczas, gdy przedmiot szkodliwego używania czy nałogu, stanowią środki czy nawyki, które mogą zaszkodzić nam w sposób fizyczny, odbić się negatywnie na kondycji zdrowotnej, prowadzić do zaburzeń nastroju etc.
Niestety, natura uzależnień w dzisiejszym świecie jest taka, że nawet czynności i działania z pozoru błahe i nikomu nieszkodzące, mogą być przyczynkiem do poważnych problemów w zakresie prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.
Problem uzależnienia od książek
Jednym z przykładów takiego problemu, jest dzisiaj uzależnienie od książek. Z pewnością, wielu osobom wyda się to dziwne, bo wiem w dobie szybkiego dostępu do informacji, tabloidyzacji społecznego życia oraz ekspansywnego włączania w nasze życie nowych technologii, można odnieść wrażenie, że coraz mniej osób sięga po książki.
Odwracając nieco sytuację – kiedyś o osobach, które dużo czytały, mówiło się „mole książkowe”. Dzisiaj, mogą to być osoby, mające introwertywną osobowość, które uciekają w czytanie przed problemami na gruncie relacji, dążeń oraz osiągania swoich celów.
Uciekanie do książek w związku
Nie ma w tym niczego zabawnego, bowiem tak jak w toksycznym związku, partner dominujący może całkowicie zawładnąć naszym funkcjonowaniem w codzienności, tak tutaj można zatracić porządek rzeczy i postawić książki na nadrzędnym miejscu w swoim otoczeniu. Odbija się to zarówno na relacjach, a także na naszym rozwoju – zawodowym i osobistym. Jeżeli ktoś nie potrafi poradzić sobie z kompulsywną, nasilającą się potrzebą czytania, powinien niezwłocznie zgłosić się do psychologa.
Tutaj, jak przy wielu innych uzależnieniach, niezbędnym krokiem będzie podjęcie terapii. W cyklu terapeutycznym, nadrzędnym celem będzie uświadomienie pacjentowi, że w życiu są znacznie ważniejsze wartości pozytywne, które uczynią jego życie lepszym.