Jesteś tutaj
Strona główna > Uzależnienia > Uzależnienie – co to jest? Jak walczyć z nałogami? Kiedy potrzebny jest ośrodek uzależnień ?

Uzależnienie – co to jest? Jak walczyć z nałogami? Kiedy potrzebny jest ośrodek uzależnień ?

Uzależnienie – co to jest? Jak walczyć z nałogami? Kiedy potrzebny jest ośrodek uzależnień ?

Stan w którym człowiek nie jest w stanie oprzeć się pokusom, działaniom czy pewnym substancjom nazywamy uzależnieniem. Szereg codziennych decyzji determinują przyzwyczajenia do zachowań z których trudno się z czasem wyleczyć. Hazard, narkotyki, papierosy, leki czy alkohol to rzeczy, które dostarczają adrenaliny czy przyjemności, ale z czasem osoba uzależniona nieświadomie zatraca się w tej złudnej przyjemności bez której codzienne funkcjonowanie bywa problematyczne.

Najpowszechniejszymi rodzajami nałogów są alkohol, papierosy czy narkotyki, lecz przykładów jest wiele więcej a to dlatego, że uzależnienie możne dotyczyć dosłownie wszystkiego. Nawykiem o którym nie mówi się tak często jest internet. Choć na pierwszy rzut oka nie jest tak destrukcyjny jak alkoholizm, to dotyczy on co drugiego z nas. Nadmierne korzystanie z internetu prowadzi do alienacji, może być wynikiem słabszych wyników w szkole czy nawet posadę w pracy postawić po znakiem zapytania. Kolejnym mniej popularnym nawykiem jest ortoreksja, czyli chorobliwe dążenie do bycia „fit”. Szczególnie niebezpiecznym wynikiem pogoni za lepszą formą są zaburzenia odżywiania, gdzie czujemy poczucie winy po zjedzeniu posiłku, który nie był wpisany w nasz jadłospis.

Uzależnienie jak widać może dotyczyć wszystkiego a nowe jego odmiany powstają wraz ze zmieniającą się modą.

Rodzaje uzależnień

Uzależnienie fizjologiczne dotyczy substancji, które mają wpływ na organizm. Objawem takiego nałogu może być na przykład silna potrzeba stałego przyjmowania danej substancji. Przyjmowanie jej dostarcza pozytywnych odczuć, które negatywnie wpływa na organizm. Przy zaawansowanym stadium uzależnienia, braku używki w organizmie prowadzi do zespołu abstynencyjnego, czyli negatywnych, bolesnych odczuć.

Leczenie odbywa się w konsultacji z lekarzem i przyjmowaniu odpowiednich leków i stopniowym zmniejszaniu dawki.

Substancje o potencjale uzależniającym fizycznie to: nikotyna, alkohol, opioidy czy steroidy.

Uzależnienie psychiczne inaczej psychologiczne związana jest z niekontrolowaną potrzebą wykonywania jakiejś czynności albo przyjmowania substancji. Osobie chorej bardzo ciężko jest funkcjonować w normalnym życiu i jak przy każdym innym uzależnieniu, pomoc drugiej osoby jest nieoceniona. Cechami charakterystycznymi uzależnienia psychicznego jest nieopanowana potrzeba dostarczania bodźców kosztem swojego zdrowia lub innych, poszukiwanie i dostarczenie środka uzależniającego, na które z czasem wzrasta tolerancja. Natręctwa myślowe w połączeniu z kompulsywnymi czynnościami mogą przerodzić się w tragiczne w skutkach wypadki takie jak skrzywdzenie innej osoby.

Osobom cierpiącym na uzależnienie psychiczne niekiedy pomaga terapia behawioralno-poznawcza, innym razem może to nie wystarczyć i niezbędne w takich sytuacjach jest przyjmowanie leków. Nie leczona choroba może skutkować skierowaniem osoby na pobyt w ośrodku zamkniętym.

Uzależnienie społeczne zwane również socjologicznym ma miejsce, kiedy osoba pod wpływem mody bądź innych osób dopuszcza się przyjmowania danych substancji. Powodem występowania tego typu uzależnienia jest silna potrzeba przynależności do grupy co z kolei wiążę się z respektowaniem panującej w niej zasad i zwyczajów. Osoba uzależniona zmienia wcześniejsze priorytety na rzecz upodobania się innym czego następstwem niekiedy są zaniedbanie poprzednich relacji, popadanie inne nałogi, alkoholizm, narkotyki czy nawet dołączenie do półświatka przestępczego.

Symptomem przemawiającym za uzależnieniem, może być nagła zmiana zachowania, odsunięcie na boczny tor przyjaciół, rodziny, pracy, zaniedbanie spraw ważnych i niezważanie na konsekwencje. Co za tym idzie grozi nie tylko sobie, ale także i najbliższemu otoczeniu.

Leczenie alkoholizmu nie jest łatwe. Bardzo mocna więź z ugrupowaniem sprawia, że taka osoba nie jest chętna na otrzymanie pomocy.

Jeśli jednak będziesz chciał dowiedzieć się więcej, nie czekaj i skontaktuj się ze specjalistami:

Ośrodek Leczenia Uzależnień
Uniszowice 1A, 21-030 Motycz

tel. 536 199 199, 536 288 288

e-mail: [email protected]

https://terapianaleczow.pl/

Top