Lekomania to uzależnienie od leków (uspokajających, nasennych, przeciwbólowych, innych). Jest to niezwykle poważna choroba, niestety często jest bagatelizowana.
Cechy lekomanii
Potrzeba używania leków może wynikać z wielu różnych przyczyn. Osoby starsze mogą wpaść w uzależnienie od leków chcąc przedłużyć swoją sprawność i poszukując ulgi w licznych dolegliwościach. Ludzie młodzi uzależniają się oczekując cudownego działania środka, jak z kolorowych reklam, które sugerują, że odpowiedni lek może odmienić ich życie. Ludzie często używają wielu środków jednocześnie.
Skutki lekomanii
Przy dłuższym zażywaniu leków może wystąpić uzależnienie fizyczne i psychiczne. Leki wywołujące uzależnienie to zwykle środki nasenne, uspokajające, przeciwbólowe, pobudzające oraz przeczyszczające. Lekomania przejawia się w narastającym przymusie zażywania i trudności w funkcjonowaniu bez leków. Uzależnienie powoduje stopniową degradację psychiczną, umysłową, kłopoty z pamięcią, koncentracją, myśleniem, uczeniem się. Lekoman coraz gorzej radzi sobie ze stresem, obowiązkami, emocjami.
Lekomania może skutkować uszkodzeniem narządów wewnętrznych i zaburzeniami ze strony układu nerwowego.
Leczenie lekomanii
Zazwyczaj osoby uzależnione nie potrafią samodzielnie zaprzestać przyjmowania leków. Najczęściej leczenie poprzedza detoksykacja, czyli odtruwanie. Odtruwanie jest długotrwałe, gdyż zmniejszanie dawki leku musi następować powoli, by uzależniony organizm poradził sobie z jego odstawieniem. Następnie, aby leczenie było skuteczne konieczna jest psychoterapia. Lekoman, musi nauczyć się samodzielnie regulować swój nastrój, radzić sobie z określonymi problemami dnia codziennego.
Magdalena Kubat