Jesteś tutaj
Strona główna > Leczenie uzależnień > Czym jest detoks alkoholowy?

Czym jest detoks alkoholowy?

Czym jest detoks alkoholowy?

Choroba alkoholowa dotyka osoby w różnym wieku i o różnej płci. Nie jest to wstydliwy problem jedynie marginesu społecznego, ale alkoholizm może dotyczyć też osób wysoko funkcjonujących, pracujących na wysokich stanowiskach w dużych korporacjach i instytucjach. Często stresy codzienności odreagowują oni właśnie poprzez nadużywanie alkoholu. Rozpoczyna się to niewinnie, od kilku lampek czy piw pitych w weekendy, a później codziennie wieczorem.

Z czasem alkohol staje się nieodłącznym elementem dnia. Pity jest do obiadu, a nawet do śniadania – w ukryciu, by nikt nie był w stanie rozpoznać problemu. Wyjściem z tej trudnej sytuacji – alkoholowej pętli może być leczenie w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia uzależnień, w którym realizowany jest detoks alkoholowy. Na czym on polega?

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy to nic innego jak proces detoksykacji – odtruwania organizmu po alkoholu. Stanowi on jednocześnie pierwszy, najważniejszy etap odwyku alkoholowego. Jego celem jest oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji, jakie gromadzą się tam w wyniku nadużywania napojów wysokoprocentowych. Poalkoholowa detoksykacja organizmu jest konieczna dla efektywnego leczenia uzależnienia od alkoholu.

Należy sobie przy tym uświadomić, że alkohol wpływa ujemnie na wiele funkcji organizmu. Stopniowo nadmierne spożywanie na co dzień napojów wysokoprocentowych powoduje, że dochodzi do ogólnego zatrucia organizmu i zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej. Alkoholik doświadcza niedoboru witamin i minerałów, które mogą się manifestować w różny sposób.

Dzięki detoksowi alkoholowemu osoba uzależniona od napojów wyskokowych dąży do usunięcia z krwi wszystkich substancji psychoaktywnych i toksyn, które pochodzą z alkoholu etylowego. Mogło się ich naprawdę sporo nagromadzić w organizmie podczas miesięcy czy lat nadużywania alkoholu.

Więcej informacji: https://medjol.pl/detoks/alkoholowy

Nieprzyjemne objawy detoksu alkoholowego

Nie jest tak, że kiedy alkoholik odcina się w jednym momencie od swojej używki, nic nie dzieje się z jego organizmem. Jest wręcz przeciwnie. Detoksykacja organizmu jest trudna, niejednokrotnie bolesna dla pacjenta, dlatego też należy ją uznać za najtrudniejszą i jednocześnie najbardziej nieprzyjemną fazę odwyku dla alkoholika. Wiele osób, które decydują się poddać kompleksowemu odwykowi alkoholowemu – łącznie z detoksem, odczuwa nieprzyjemne dolegliwości i skutki uboczne. Wśród nich należy wymienić bóle, podenerwowanie, nadpobudliwość, problemy ze snem, drżenie mięśni całego ciała, lęki i tym podobne.

Dzięki podjęciu decyzji o przeprowadzeniu detoksu alkoholowego w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień alkoholik może liczyć na objęcie go całodobową opieką lekarzy, psychologów i psychiatrów. Dbają oni o bezpieczeństwo podopiecznych w trakcie detoksu oraz w razie potrzeby podają im leki, które mają niwelować skutki zespołu abstynencyjnego. Pacjent ma stale uzupełniany niedobór witamin i elektrolitów, by nie dopuścić do odwodnienia, które mogłoby być negatywne w swych skutkach.

Kiedy warto zastosować detoks alkoholowy?

Właściwie pacjent uzależniony od alkoholu nie może w trakcie swojego leczenia w ośrodku terapii uzależnień pominąć detoksu alkoholowego. To pierwszy, absolutnie niezbędny element terapii alkoholowej. Organizm musi zostać oczyszczony, dlatego detoks jest potrzeby w momencie, gdy alkoholik podejmie decyzję o tym, że rzeczywiście chce wyjść z nałogu i postarać się o odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Oczyszczenie organizmu z alkoholu i toksyn ponadto będzie potrzebne wtedy, gdy pojawiają się u danych osób dolegliwości związane z ciągami alkoholowymi. Efektem nadużywania napojów wysokoprocentowych jest wiele poważnych schorzeń, jak padaczka alkoholowa i marskość wątroby. Jednym właściwym, skutecznym sposobem leczenia alkoholika oraz uniknięcia dalszych konsekwencji zdrowotnych będzie radykalne odstawienie alkoholu połączone z profesjonalnie przeprowadzonym detoksem organizmu.

Top