Jesteś tutaj
Strona główna > Leczenie uzależnień > Rzucanie papierosów. Najgorsze początki

Rzucanie papierosów. Najgorsze początki

Rzucanie papierosów. Najgorsze początki

Proces rzucania papierosów jest bardzo złożony. Nie wystarcza sama silna wola, by móc odstawić papierosy na bok, choć z drugiej strony, bez niej jest to praktycznie niemożliwe. Konieczna jest jeszcze wiedza, w jaki sposób można się do tego zabrać.

W czasie rzucania palenia u takiej osoby można zaobserwować różnego rodzaju skutki natury fizycznej, jak również psychicznej. Niektóre z nich mogą okazać się bardzo uciążliwe, jednak należy przez nie przejść, jeśli chce się osiągnąć sukces. Objawami fizycznymi abstynencji od nikotyny mogą być bóle głowy oraz zatok, organizm domaga się w taki sposób tego składnika. Niektórych męczy również dokuczliwy kaszel, którego zadaniem jest oczyszczenie płuc z nadmiaru szkodliwych substancji. Odstawienie papierosów w początkowym okresie powoduje także większe ryzyko infekcji dróg oddechowych. Palenie papierosów przyśpiesza metabolizm, dlatego nagłe ich odstawienie może spowodować problemy związane ze spowolnieniem przemiany materii. Często obserwowane są również objawy psychiczne wywołane odstawieniem papierosów. Osoba, która zaczyna walkę z nałogiem jest często bardzo pobudzona, nie wie co zrobić z rękoma. Każda niewielka rzecz powoduje jej rozdrażnienie, staje się bardzo nerwowa, może posiadać nawet stany lękowe oraz nieprzewidywalnie reagować na bodźce zewnętrzne.

Oczywiście to tylko możliwe i prawdopodobne symptomy jakie mogą się pojawić podczas rzucania papierosów. U niektórych większość z tych objawów może w ogóle nie wystąpić lub potrafią one mieć prawie niezauważalny przebieg. Niezależnie od intensywności ich występowania nie oznaczają one nic złego, a jedynie świadczą o tym, że organizm powoli dochodzi do siebie, oczyszczając się z nikotyny i innych szkodliwych substancji. W zależności od stopnia uzależnienia oraz od tego, jak dużą determinację osiągną te osoby, wszystkie symptomy powinny ustąpić najdalej po dwóch tygodniach.

U większości rzucanie papierosów nie przychodzi łatwo. Po pewnym czasie pragnienie zapalenia papierosa jest od nich silniejsze. Wtedy taka osoba odnosi porażkę, gdyż na jednym papierosie z reguły się nie kończy. Najczęstszą przyczyną powrotu do nałogu jest alkohol i kofeina, dlatego należy szczególnie uważać na te używki gdy rzucanie papierosów ma być skuteczne. Również widok innych palaczy może mieć zgubny wpływ na rzucanie palenia, dotyczy to głównie pierwszych dni czy tygodni od rozpoczęcia kuracji antynikotynowej. Jeśli to tylko możliwe, warto unikać takich sytuacji. Warto pozbyć się tych przedmiotów, które mogą przypominać o nałogu, takie jak popielniczki, zapalniczki itp. Gdy przebrnie się przez pierwsze dni bez papierosa, z każdym kolejnym dniem głód nikotynowy będzie coraz mniejszy, również pozostałe objawy będą coraz mniej zauważalne. Osoba taka będzie wtedy na najlepszej drodze do zerwania z nałogiem.

Podobne wpisy:

Top