Jesteś tutaj
Strona główna > Leczenie uzależnień > Jak leczyć chorobę alkoholową?

Jak leczyć chorobę alkoholową?

Jak leczyć chorobę alkoholową?

Alkoholizm jest poważną chorobą, która – choć znana od wieków – dopiero w dwudziestym wieku została zbadana i opisana. Dotyka ludzi z różnych sfer i środowisk, nie tylko patologicznych. Jest problemem nie tylko osoby uzależnionej, ale także jej rodziny oraz najbliższego otoczenia.

Od czego zacząć leczenie choroby alkoholowej?

Wychodzenie z choroby alkoholowej jest procesem długotrwałym i niestety, nie zawsze skutecznym. Aby mógł zakończyć się powodzeniem, chory potrzebuje silnej woli oraz wsparcia za strony najbliższych. Pomoc bliskiej osobie, która wpadła w szpony nałogu, nie jest łatwa – wymaga specjalistycznej, psychologicznej wiedzy oraz podjęcia radykalnych kroków, stanowczości i zdecydowania, których niestety często brakuje cierpiącym na syndrom współuzależnienia żonom lub innym najbliższym.

Jeżeli pomimo starań i prób pomocy osobie dotkniętej chorobą alkoholową nie udaje się jej przekonać, że jej stan jest poważny i wymaga interwencji, pozostaje zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Nawet jeżeli chory nie przyznaje się do problemu bądź nie wykazuje chęci zerwania z nałogiem, samopomocowe grupy (takie jak na przykład Wspólnota Anonimowych Alkoholików) podpowiedzą i poradzą, jak otworzyć mu oczy na zaistniałą sytuację i przekonać do podjęcia leczenia.

Etapy leczenia choroby alkoholowej

Gdy uda się już namówić osobę dotkniętą chorobą alkoholową do podjęcia próby zwalczenia nałogu, musi ona przejść przez kilka etapów leczenia alkoholizmu. Pierwszym z nich jest detoksykacja, przez co rozumie się leczenie objawów zespołu abstynencyjnego u alkoholika (takich jak nudności, biegunki, wymioty, bezsenność lub zaburzenia snu, drażliwość, drżenia mięśniowe, tachykardia, nadciśnienie tętnicze, jadłowstręt czy wzmożone pragnienie). W tej fazie organizm oczyszcza się z toksyn, wyrównuje się poziom jonów potasu, sodu i magnezu a także usunięcie wyżej wymienionych objawów. Proces ten jest wspomagany poprzez podawanie odpowiednich leków i witamin. Bardzo ważna w tym czasie jest też obserwacja lekarska, gdyż podczas detoksykacji pojawić się mogą powikłania (padaczka alkoholowa i majaczenia), które utrudniają leczenie alkoholizmu.

Gdy pierwszy etap leczenia alkoholizmu dobiegnie końca, niezbędna jest indywidualna bądź grupowa terapia lub zapisanie się do specjalistycznej grupy wsparcia. W czasie takich spotkań osoba chora powinna przyznać się (głównie sama przed sobą) iż jest alkoholikiem, zaakceptować tą sytuację i ustalić szczegółowy plan radzenia sobie z nią. Dzięki tej metodzie leczenia alkoholizmu chory może nauczyć się, jak radzić sobie z głodem alkoholowym, co robić w momentach kryzysowych oraz jak zapobiegać nawrotom choroby. Innym sposobem walki z alkoholizmem jest wstąpienie do klubu Anonimowych Alkoholików, które co prawda nie oferują pomocy lekarskiej ani psychologicznej, ale podczas spotkań osoba uzależniona może podzielić się swoimi doświadczeniami, problemami, wahaniami z osobami będącymi kiedyś w takiej samej sytuacji. Inni członkowie grupy wspierają się w abstynencji i udzielają rad nie tylko jak radzić sobie samemu ze swoją chorobą, ale także jak naprawić relacje rodzinne, kontakty z najbliższym otoczeniem oraz sytuację zawodową.

Podobne wpisy:

Top