Jesteś tutaj
Strona główna > Leczenie uzależnień > Wspólnota AA – czym jest i jak działa?

Wspólnota AA – czym jest i jak działa?

Wspólnota AA – czym jest i jak działa?

Dla niektórych osób nazwa ta może wiązać się z jakąś tajemniczą sektą czy też organizacją. Najogólniej mówiąc Wspólnota Anonimowych Alkoholików zgodnie ze swą nazwą i preambułą jest wspólnotą mężczyzn i kobiet, których jedynym celem jest wspomaganie siebie w niepiciu i walce z alkoholizmem.

Podstawowym programem wspólnoty, o który oparty jest proces trzeźwienia, jest program 12 Kroków AA. Wspólnota Anonimowych Alkoholików powstała w USA, jej założycielami byli makler giełdowy Bil W. i doktor Bob. Za symboliczną datę powstania AA przyjmuje się 10 czerwca 1935 roku. Był to pierwszy dzień trzeźwości dr. Boba.

Jedną z sugestii programu AA jest możliwość przeżycia osoby uzależnionej bez potrzeby sięgania po alkohol przez najbliższe 24h. Z tym, że cykl ten może być zmieniany i przesuwany zależnie od potrzeby. Na dzień dzisiejszy widząc skuteczność pracy nad wspomnianym programem”12 Kroków” także inne wspólnoty przejęły go na potrzeby rozwoju osób się w nich znajdujących. Korzystają z niego między innymi narkomanii, lekomania, DDA czy też AL-anon.

Pierwszym i podstawowym krokiem wspólnoty opierającej się o program AA jest przyznanie się do całkowitej bezsilności wobec alkoholu. Dopiero tego rodzaju postawa umożliwia właściwą pracę nad rozwojem osób znajdujących się w szponach uzależnienia.

Top