Jesteś tutaj
Strona główna > Objawy uzależnień > Objawy narkomanii, czyli jak rozpoznać narkomana!

Objawy narkomanii, czyli jak rozpoznać narkomana!

Objawy narkomanii, czyli jak rozpoznać narkomana!

Narkomania to potoczne określenie oznaczające uzależnienie od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Uzależnienie od narkotyków daje wiele objawów.

Jakie są objawy narkomanii?

Jednym z nich jest silna, nieodparta chęć wzięcia narkotyków. Jest to tak zwany głód narkotyczny. Towarzyszą mu: lęk, niepokój, rozdrażnienie, złość, obsesyjne myślenie o narkotykach.

Innym objawem są trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z zażywaniem narkotyków. Narkoman nie kontroluje momentu rozpoczęcia, długości trwania zażywania, ani ilości zażywanych narkotyków. Utrata kontroli związana jest też z problemem w dotrzymywaniu postanowień dotyczących całkowitego zaprzestania brania lub jego czasowego i ilościowego ograniczenia.

Kolejny objaw to zespół abstynencyjny, czyli dolegliwości fizyczne i psychiczne pojawiające się, gdy narkoman przestaje zażywać narkotyki. Może to być m.in. uczucie drżenia wewnętrznego, drżenie rąk a nawet całego ciała, osłabienie organizmu, bóle mięśniowe, bóle głowy, kołatanie serca, nadmierna potliwość aż do zlewnych potów, wysięki z nosa, brak apetytu, nudności, biegunki, nadmierne pobudzenie, lęk, przygnębienie, zaburzenia snu.

Zmiana tolerancji na narkotyki to objaw polegający na tym, że narkoman musi zażywać coraz większe ilości narkotyku w celu wywołania efektu powodowanego poprzednio mniejszymi dawkami.

Następnym objawem jest zaniedbywanie alternatywnych przyjemności i zainteresowań. Dawne cele życiowe, pasje, zainteresowania przestają być dla narkomana ważne, schodzą na dalszy plan.

Ostatnim objawem jest kontynuacja zażywania narkotyków pomimo oczywistych dowodów na występowanie szkodliwych następstw, doświadczania strat w różnych obszarach życia (materialnym, zdrowotnym, rodzinnym, towarzyskim), problemów prawnych, kłopotów w nauce i pracy.

Magdalena Kubat

Top