Jesteś tutaj
Strona główna > Objawy uzależnień > Alkoholizm – problem którego nie widać na pierwszy rzut oka

Alkoholizm – problem którego nie widać na pierwszy rzut oka

Alkoholizm - problem którego nie widać na pierwszy rzut oka

Każdy człowiek ma inną konstrukcję psychiczną, inne potrzeby oraz nieco inny sposób myślenia. Wynika to ze środowiska, w którym zostaliśmy wychowani oraz charakteru i osobowości, którymi obdarzyła nas natura. Na wiele rzeczy mamy jednak wpływ i mamy zdolność zmiany. Część rzeczy może stanowić dla nas wyzwanie, podczas gdy dla innych są to sprawy zupełnie naturalne. Część osób cechuje się dużą wrażliwością. Psychologowie uważają, że osoby takie są bardziej podatne na popadanie w uzależnienia, wśród których najczęstszym problemem jest alkoholizm.

Uzależnienie od alkoholu – podstępny nałóg

Nadmierne picie to choroba, której nie widać na pierwszy rzut oka, zaczyna się niewinnie, a może skończyć się tragicznie. Przecież w okazjonalnym piciu napojów alkoholowych nikt nie widzi nic złego, a nawet zachęca się do tego w towarzystwie, jednak osoba, której alkohol skutecznie poprawia nastrój i nie potrafi z niego zrezygnować, powinna zachować rozwagę.

Kiedy ktoś szuka okazji do tego, aby spotkać się ze znajomymi, a spotkaniom zawsze towarzyszy alkohol jest to niebezpieczne i warto obserwować siebie, swoją rodzinę oraz towarzystwo, w którym się obracamy. Może się okazać, że jeśli zareagujemy dosyć wcześnie, uda nam się kogoś uratować. Nie chcemy jednak na ogół wychodzić na osoby przewrażliwione, dlatego unikamy moralizowania w towarzystwie, ale jeśli nasze obawy są uzasadnione, warto zdobyć się na szczerą rozmowę z osobą, która według nas jest uzależniona od alkoholu.

Jeśli to prawdziwy przyjaciel z pewnością się nie obrazi, ale doceni naszą troskę. Osoby, które nadużywają alkoholu, zazwyczaj nie widzą w tym problemu. Uważają, że są odporne na nałogi lub że dopóki potrafią zachować się kulturalnie, nie dzieje się nic złego. Oczywiście granica jak w wielu sprawach jest dosyć cienka, dlatego trudno wyrokować.

Alkoholowe kłopoty

Ryzykowne picie prowadzi do wielu problemów, napięć i rodzinnych kłótni. Osoby, które podejrzewają, że mogą mieć problem z alkoholem, zrobią najlepiej, jeśli przeprowadzą mały test w zaciszu własnego domu. Jeśli okaże się, że przez miesiąc czy dwa miesiące mogą funkcjonować bez alkoholu, prawdopodobnie nie dzieje się nic złego.

Jeśli wyzwaniem jest dla nich stojąca w szafce pełna butelka alkoholu, może być to sygnał, że warto podjąć leczenie. Na ogół nie jest łatwo namówić alkoholika do leczenia, ponieważ nie widzi on większego problemu. Czasem pierwsze symptomy są kompletnie niezauważalne dla otoczenia. Osoba, która nadużywa alkoholu, robi to w określonych warunkach. Do pracy przychodzi zawsze trzeźwa i nie awanturuje się ani nie wykazuje innych niepokojących zachowań.
Nie oznacza to jednak, że wszystko jest w porządku. Właśnie z tych powodów tak trudne jest zauważenie problemu. Trzeba więc wykazać się czujnością i jeśli to możliwe reagować, a zwłaszcza nie przyczyniać się do pogłębiania czyjegoś problemu namawiając go do picia. Jest to ważne zwłaszcza wobec osób, które są świeżo po odwyku i istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze zajrzą do kieliszka.

Często warto zwrócić się o pomoc do specjalistycznych instytucji, czy nawet zgłosić się do ośrodków leczenia uzależnień, takich jak Ośrodek Want. Dzięki temu zapewnimy osobom potrzebującym wsparcie, jakiego potrzebują.

Top