Jesteś tutaj
Strona główna > Leczenie uzależnień > Jak sobie pomóc – sposoby leczenia uzależnienia od alkoholu

Jak sobie pomóc – sposoby leczenia uzależnienia od alkoholu

Jak sobie pomóc - sposoby leczenia uzależnienia od alkoholu


To już ostatni raz więcej się nie napije, ile to już razy obiecywałeś sobie, że skończysz z tym nałogiem. Wiem łatwiej powiedzieć niż zrobić może więc czas zacząć szukać pomocy? Istnieje wiele organizacji niosących pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu. Którą z nich wybrać i czy terapia indywidualna dla alkoholików jest lepsza od grupowej? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Najważniejsze jest jednak chcieć z jakiejkolwiek formy pomocy skorzystać.

Na początku najlepiej poszukać jakie ośrodki w naszej okolicy oferują pomoc w leczeniu nałogów. Informacje te bez problemu uda nam się znaleźć w internecie. Należy podkreślić, że leczenie uzależnień jest możliwe w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a więc jest bezpłatne. Oczywiście istnieją również prywatne ośrodki, które za swoje usługi będą wymagać opłaty. Aby podjąć leczenie, nie potrzebujemy żadnego skierowania, wystarczą tylko chęci.

Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce, należy umówić się na wizytę obojętnie czy zrobimy to telefonicznie, czy stawimy się osobiście. Czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii wynosi około tygodnia, można poprosić o skrócenie terminu oczekiwania, jednak ze względu na ograniczoną liczbę terapeutów nie zawsze będzie to możliwe. Najważniejszą zasadą podczas spotkania jest obowiązek stawienia się trzeźwym.

Co nas czeka podczas pierwszej wizyty u psychoterapeuty, czy rzeczywiście to jest tak strasznie?

Jeśli tylko naprawdę jesteśmy zdecydowani na rozpoczęcie terapii, nie będzie tak źle. Nasze pierwsze spotkanie przebiegać będzie w charakterze diagnostycznym, aby ustalić, czy naprawdę potrzebujemy pomocy w walce z uzależnieniem oraz jaka psychoterapia będzie dla nas najlepsza. Z przebytego wywiadu dowiemy się również czy nasza rodzina nie potrzebuje wsparcia.

Jak długo trwa terapia?

Wszystko zależy od konkretnego człowieka, przeważnie trwa ona około dwóch lat, jednak może zostać skrócona bądź wydłużona.

Co dalej?

Na pierwszym spotkaniu zostały ustalone kolejne terminy spotkań oraz grupa terapeutyczna, w której będzie się z nami razem leczyć. Nie należy ich lekceważyć oraz opuszczać to bardzo ważne podczas przechodzonej terapii.

Czas na coś trudniejszego, czyli co można samemu zrobić?

Najlepszym z możliwych wyjść jest zapisanie się na mitingi AA, gzie można porozmawiać o wszystkim, co nas gryzie, jak sobie radzimy z naszą chorobą. Spotkania takie odbywają się w gronie osób uzależnionych, tak więc nikt nie będzie wywierał na nikogo presji.
Podczas zajęć terapeutycznych dowiemy się jak sobie radzić z głodem alkoholowym, co robić, aby ciągle nie myśleć o naszym nałogu, czyli po prostu normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Jednym z kolejnych zadań, jakie można wykonać samodzielnie, jest prowadzenie dzienniczka alkoholika. Zapisywać będziemy w nim swoje przemyślenia, trudności, jakie nas spotkały, oraz jak sobie z nimi radzić.

Na zakończenie warto dodać, że najważniejsze jest już sama chęć do podjęcia leczenia. Bo bez niej nawet najlepszy psychoterapeuta nic nie da.

Sposoby leczenia uzależnień, sesje psychoterapeutyczne dla uzależnionych – Grzegorz Kurowski – Psychoterapeuta

Top