Narkomania to potoczne określenie oznaczające uzależnienie od substancji chemicznych wpływających na czynność mózgu. Uzależnienie od narkotyków daje wiele objawów.
Jakie są objawy narkomanii?
Jednym z nich jest silna, nieodparta chęć wzięcia narkotyków. Jest to tak zwany głód narkotyczny. Towarzyszą mu: lęk, niepokój, rozdrażnienie, złość, obsesyjne myślenie o narkotykach.
Innym objawem są trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z zażywaniem narkotyków. Narkoman nie kontroluje momentu rozpoczęcia, długości trwania zażywania, ani ilości zażywanych narkotyków. Utrata kontroli związana jest też z problemem w dotrzymywaniu postanowień dotyczących całkowitego zaprzestania brania lub jego czasowego i ilościowego ograniczenia.
Kolejny objaw to zespół abstynencyjny, czyli dolegliwości fizyczne i psychiczne pojawiające się, gdy narkoman przestaje zażywać narkotyki. Może to być m.in. uczucie drżenia wewnętrznego, drżenie rąk a nawet całego ciała, osłabienie organizmu, bóle mięśniowe, bóle głowy, kołatanie serca, nadmierna potliwość aż do zlewnych potów, wysięki z nosa, brak apetytu, nudności, biegunki, nadmierne pobudzenie, lęk, przygnębienie, zaburzenia snu.
Zmiana tolerancji na narkotyki to objaw polegający na tym, że narkoman musi zażywać coraz większe ilości narkotyku w celu wywołania efektu powodowanego poprzednio mniejszymi dawkami.
Następnym objawem jest zaniedbywanie alternatywnych przyjemności i zainteresowań. Dawne cele życiowe, pasje, zainteresowania przestają być dla narkomana ważne, schodzą na dalszy plan.
Ostatnim objawem jest kontynuacja zażywania narkotyków pomimo oczywistych dowodów na występowanie szkodliwych następstw, doświadczania strat w różnych obszarach życia (materialnym, zdrowotnym, rodzinnym, towarzyskim), problemów prawnych, kłopotów w nauce i pracy.
Magdalena Kubat