Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/zbysiontko/domains/odzyskajwolnosc.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Uzależnienie od jedzenia | Objawy i efekty!
Jesteś tutaj
Strona główna > Uzależnienia > Uzależnienie od jedzenia

Uzależnienie od jedzenia

Uzależnienie od jedzenia

Choć wydawać się może niegroźne, a nawet zabawne, uzależnienie od jedzenia jest poważnym problemem, na ogół mającym emocjonalne podłoże. Może być na przykład skutkiem zerwania relacji z kimś bliskim albo serią niepowodzeń życiowych.

Jak objawia się uzależnienie od jedzenia?

Na czym tak naprawdę polega problem? Uzależnienie od jedzenia, zwane fachowo kompulsywnym jedzeniem, polega na tym, że uzależniona osoba je inaczej, niż ktoś zdrowy. Może objawiać się to między innymi poprzez:

– jedzenie w samotności, żeby nikt nie widział

– jedzenie nieproporcjonalnie dużych porcji

– objadanie się do stanu powodującego przykre uczucie przejedzenia

– jedzenie znacznie szybsze niż u przeciętnego człowieka.

Osoba uzależniona od jedzenia, chce po prostu „przejeść” problem, aby o nim zapomnieć. Leczenie polega tutaj przede wszystkim na dużym wsparciu przyjaciół i rodziny, ale i na koncentracji podczas jedzenia (oczywiście w późniejszym etapie terapii). Jedną z rzeczy, którą warto wprowadzić, żeby wygrać z problemem, jest prowadzenie dziennika posiłków, w którym dokładnie notuje się, co i kiedy się spożyło. Innym rozwiązaniem, dość radykalnym, ale skutecznym jest pozostawianie pustej spiżarni.

Innymi słowy kupujemy tylko tyle ile zjemy na obiad, zapasy bowiem będą kusić. Pomóc powinna również zmiana sposobu myślenia, połączona z regularnymi ćwiczeniami. W pewnym momencie osoba uzależniona sama zauważa, że znacznie lepsze wyniki na odstresowanie daje poranna przebieżka niż wieczorna wyżerka.

Chora osoba powinna również, o czym wspomnieliśmy na początku, czuć wsparcie najbliższych. Kiedy czujemy, że zbliża się atak warto zadzwonić do przyjaciela albo umówić się z nim na spacer.

Jak leczyć uzależnienie od jedzenia?

Leczenie kompulsywnego jedzenia potrafi trwać wiele lat, a niektórzy chorzy i tak wracają do nałogu. Jednak z silną motywacją i wsparciem najbliższych problem jest jak najbardziej do pokonania!

Top