Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/zbysiontko/domains/odzyskajwolnosc.pl/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210 Objawy alkoholizmu i sposób jak rozpoznać alkoholika!
Jesteś tutaj
Strona główna > Objawy uzależnień > Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu

Objawy alkoholizmu

Alkoholizm (inaczej choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa) jest to zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Alkoholizm jest bardzo groźnym uzależnieniem, które rozwija się przez wiele lat. Mimo że dla specjalistów choroba alkoholowa jest bardzo łatwa do rozpoznania, osoby uzależnione jej objawy często bagatelizują lub zwyczajnie wypierają ze świadomości.

Jak rozpoznać alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu można rozpoznać, gdy działanie trunków alkoholowych daje pijącemu ulgę, odpręża, redukuje niepokój, osłabia poczucie winy, ułatwia zaśnięcie, ośmiela lub pobudza do działania.

Życie osoby uzależnionej koncentruje się wokół picia. Alkoholik zaczyna poszukiwać okazji do wypicia, żyje od jednego picia do drugiego. Jednocześnie reaguje gniewem bądź agresją na sygnały sugerujące potrzebę ograniczenia picia oraz gdy dostęp do alkoholu jest ograniczony. Wciąż odczuwa silną, natrętną potrzebę spożywania alkoholu (głód alkoholowy).

Inne objawy alkoholizmu

Inne objawy to kłamstwa dotyczące picia alkoholu, picie w samotności, chowanie alkoholu i picie w ukryciu, zmiana tolerancji na alkohol.

Objawy pokazujące się po piciu to: ogólne złe samopoczucie fizyczne i psychiczne, ból głowy, brak apetytu, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, lęki, drgawki, potliwość, obniżenie nastroju, problemy z koncentracją i nerwowość.

Z czasem w życiu pijącego występuje coraz mniej alternatywnych do picia form przyjemności, zachowań i zainteresowań.

Grupę objawów stanowią też powikłania związane z alkoholizmem takie jak: choroba jelita cienkiego, uszkodzenia wątroby i trzustki, choroby dróg oddechowych, zmiany w naczyniach skórnych, przewlekłe zapalenie spojówek, uszkodzenie nerwów obwodowych, uszkodzenie mięśnia sercowego, padaczka alkoholowa, depresja, psychoza alkoholowa, podrażnienia śluzówki przełyku, żołądka i dwunastnicy (rozwój stanów zapalnych, wrzodów), zaburzenia hormonalne – impotencja, bezpłodność, spadek libido, zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Najistotniejszym objawem jest utrata kontroli nad piciem. Jest to sytuacja, kiedy osobie pijącej wymyka się spod kontroli ilość wypijanego alkoholu, pora jego spożywania itp. Typowe jest podejmowanie cichych prób ograniczania picia po to, aby udowodnić sobie, że problem uzależnienia nie istnieje. Jednak prędzej czy później każda próba kończy się porażką.

Magdalena Kubat

Top