Polacy coraz częściej borykają się z uzależnieniami. Poza najbardziej rozpowszechnionymi takimi jak alkoholizm, narkomania, czy hazard można też wymieniać tak zwane uzależnienia „nowe” jak uzależnienie od komputera, czy zakupoholizm. Jedno jest pewne, kiedy zauważymy problem u nas lub u bliskiej osoby to powinniśmy reagować od razu. Nie można dopuścić do rozwoju nałogu.
Decyzja o odbyciu terapii
Najważniejsze jest właśnie to, by przyznać, że my lub ktoś nam bliski, boryka się z uzależnieniem. Niestety, najczęściej osoby uzależnione nie chcą podejmować się pracy nad sobą. Dodatkowo, pojawia się w rodzinie zjawisko współuzależnienia, opierające się na tym, że bliscy osoby uzależnionej ukrywają problemy domowe, bądź sami są bezpośrednio uwikłani w uzależnienie. W związku z tym, leczeniu takiemu jak terapia uzależnień poddaje się niewiele osób lub takie, dla których jest to już ostateczność. Terapia jest zaś kluczowa, ponieważ nie tylko pomaga osobie uzależnionej, ale i jest w stanie naprawić cały system rodzinny. To pomoc, na którą warto się zdecydować. Być może, okaże się też, że wymagamy pomocy lekarskiej, co często zdarza się wśród alkoholików i narkomanów. I wówczas również nie można zaniedbać tych działań.
Cykl spotkań terapeutycznych
Przebieg terapii uzależnień dyktowany jest głównie tym, z jakim uzależnieniem ktoś się zmaga. Dlatego, podczas pierwszego spotkania warto odpowiadać na wszystkie pytania terapeuty, tak by mógł on z nami podążać za znalezieniem przyczyny uzależnienia. Analiza zachowań osoby uzależnionej będzie podejmowana na dalszych spotkań, podczas których będzie również rozpracowywana przyczyna oddawania się nałogom. Dzięki temu można będzie między innymi wyznaczyć sytuacje pod wpływem których pacjent sięga po używki. Każde uzależnienie należy rozpracować na czynniki pierwsze, zarówno z pacjentem, jak i z jego rodziną. Należy też pacjenta kontrolować, ponieważ nałóg towarzyszy człowiekowi do końca życia. Trzeba więc posiadać naprawdę dużo dobrej woli, by walczyć z uzależnieniem.