Jesteś tutaj
Strona główna > Uzależnienia > Uzależnienie emocjonalne

Uzależnienie emocjonalne

Uzależnienie emocjonalne

Uzależnienie to rodzaj uzależnienia psychicznego, które to z kolei stanowi jedno z dwóch podstawowych rodzajów uzależnienia. Uzależnienie to (zwane poprawnie uzależnieniem psychologicznym) stanowi silną potrzebę zrobienia czegoś (w tym również zażycia jakiegoś środka), jednak w odróżnieniu od uzależnienia fizjologicznego, nie zrobienie tego nie prowadzi do żadnych fizycznych skutków. Przynajmniej bezpośrednio.

Czym jest uzależnienie emocjonalne i psychologiczne?

Uzależnienie psychologiczne wiąże się między innymi z takimi rzeczami jak wzrost napędu wiążącego się z szukaniem środka, od którego dana osoba jest uzależniona, wzrost tolerancji na ten środek (tzn. żeby zaspokoić głód trzeba przyjąć większą dawkę), wyraźne obniżenie silnej woli, natręctwa (zarówno myślowe jak i fizyczne) czy fizyczne wyniszczenie (ciągłym myśleniem, że „muszę wziąć”). Oczywiście cech uzależnienia jest znacznie więcej, jednakże przedstawione powyżej są wystarczające by móc pokrótce opisać problem.

Emocjonalne uzależnienie od przebywania z wybraną osobą

Jak widać objawy te powodują, że bardzo łatwo zdiagnozować osobę, która akurat jest „na głodzie”. Ale w uzależnieniu psychicznym szczególnym przypadkiem jest uzależnienie emocjonalne. Nie wiąże się ono bezpośrednio z potrzebą zjedzenia czegoś czy wykonania jakiejś czynności, a z koniecznością przebywania w towarzystwie jakiejś osoby. Na ogół wiąże się to z zauroczeniem w drugiej osobie i dotyka przede wszystkim ludzi w wieku dojrzewania. Nie jest to poważny problem, ale jeśli nastolatek nie ma odpowiedniego wsparcia ze strony rodziców, takim problemem może się to stać- może bowiem prowadzić do obsesji mających podłoże w chorobie psychicznej!

Jak wygrać z uzależnieniem emocjonalnym?

Jak radzić sobie z uzależnieniem emocjonalnym? Potrzebna jest duża stymulacja osoby uzależnionej, trzeba z nią spędzać dużo czasu, dużo rozmawiać. Oczywiście dobrze jest, jeśli uzależniona osoba spotyka się z obiektem swoich westchnień, jednak życie pokazuje, że w większości przypadków ten „obiekt” jest nieosiągalny.

Podobne wpisy:

Top